Sportovat v zimě venku se vřele doporučuje. Tím, že se zachumláte do deky a většinu zimy strávíte doma v teple u kamen si imunitu nevybudujete. Tělo je potřeba zocelovat a čerstvý vzduch je učiněný balzám. Ovšem takové sportování probíhá zcela jinak, než v létě. Platí pro něj jiné zásady, což je logické. Nikdo nechce mít omrzliny a nevyplácí se situaci podcenit. Zimnímu sportování je potřeba přizpůsobit šatník i tempo.
Vhodné tempo
Klíčová zásada pro zimní sportování je, nesnažit se trhat rekordy. Na rychlost můžete trénovat, až nebude venku taková zima. V zimě je vhodné mírné tempo.
V podstatě to i sami pocítíte, že je tělo víc ztuhlé a navíc je to i proto, abyste nechlemtali ledový vzduch. Při sportu byste měli být schopni normálně mluvit. Ne mít jazyk na vestě a popadat dech. Sportujte volným tempem do 75% maximální tepové frekvence.
Než vyrazíte, zahřejte se
Tělo je potřeba vždy připravit na tréninkovou zátěž. V zimě to platí dvojnásob. Navíc se tím rozehřejete, rozproudíte. Udělejte pár kliků, dřepů, sklapovaček, výskoků – nebo si zaskákejte 5 minut přes švihadlo, protáhněte se a následně vyrazte ven cvičit, běhat, jinak sportovat. Rozcvičku můžete provádět doma nebo až venku. Ale rozehřátí nepodceňujte.
Vhodné oblečení
První zásadou je, abyste se nenavlékali, jako cibule. Již po 10 až 15 minutách budete cítit, že je vám horko. Musíte si sami vyzkoušet, co je pro vás ideální.
Ze začátku běžte třeba běhat jen někde v blízkosti vašeho domu, abyste si případně mohli odložit kus oblečení nebo se naopak obléci, pokud vám bude stále zima.
Každý to má jinak, ale důležité je vsadit na oblečení, které odvádí pot – pozor, ne oblečení, které saje pot. Bavlna je vhodná na jaro a léto. V zimě by vás pot vsáknutý do bavlny chladil a prostydnete. Tudíž výběr oblečení je zásadní, pokud má být zimní sportování komfortní a po zdravotní stránce přínosné.
Po sportování
Jakmile přijdete nebo přiběhnete z venku, neskákejte hned do horké sprchy/vany. Pro tělo by to byl velký teplotní šok. Převlékněte se do suchého oblečení, dejte si strečink, pokud jste jej neprováděli venku a teprve poté si dejte sprchu, ideálně vlažnou (ne horkou). Pokud se sprchujete zásadně horkou vodou, vyčkejte tak hodinu až dvě.
Sport ve velkých mrazech
Sportování ve větším mrazu je již na pováženou a vhodný spíš pro zaběhnuté a otrlé jedince. Při mínus 15 začínají svaly tuhnout, koordinace je horší, pohyb omezuje i vrstva oblečení a pokud nemáte přes ústa tunel/šátek/šálek hrozí onemocnění. V mrazech většina lidí dýchá totiž ústy.
Nos je zaplněn sekrety a tudíž neprůchodný, někdy se mohou lepit i nosní dírky k sobě, při nádechu nosem. Nezbývá než dýchat ústy a mrazivý vzduch pak putuje do průdušek a plic. V těchto případech je vhodnější procházka a vždy si berte tunel přes obličej. Nemusíte ho mít stále, ale je dobré mít jej v kapse či batohu.