Podle nositele Nobelovy ceny stojí za zhoršováním zdravotního stavu především chaotický životní styl a špatné stravování.
V současné době plné stresu a reklam na komerční obchody s rychlým občerstvením nebo doplňky stravy je velmi těžké se zastavit a zamyslet se nad tím, co je pro lidské tělo skutečně nejlepší. Špatné stravovací návyky a chaotický životní styl jsou ovšem velmi rychlou vstupenkou do světa bolestí zad, nesprávné funkce trávicího systému a především psychické nestability, která může způsobit mnohem větší škodu, než si mnozí myslí, říká lékařka Miho Hatanaka.
Jsme skutečně to, co jíme?
Ne nadarmo se říká, že jsme to, co jíme. K této skutečnosti se již v minulosti přiklonil také držitel Nobelovy ceny za fyziologii a medicínu Élie Metchnikoff, který světu vzkázal slova „smrt začíná v tlustém střevě“. Podle něj totiž mohou za zhoršování zdravotního stavu jedince především špatné stravovací návyky a chaotický životní styl plný stresu.
Pokud jíte ve stresu, vaše tělo zužitkuje asi 10 % toho, co jste snědli, a zbytek si ukládá do tukových zásob. Ty však po čase mohou bránit plnému vstřebávání živin, a to dokonce i v případě, pokud jíte zdravě. Samozřejmě je třeba vzít na vědomí i fakt, že v dnešní době lidé konzumují hodně zpracovaných potravin a tučných smažených jídel, které k ukládání usazenin ještě více přispívají.
Hromadění toxinů v těle
Zpracované potraviny jsou také často plné chemických sloučenin, které jsou pro lidské tělo zcela nepřirozené. Pokud je však i přes to konzumujete několikrát do týdne, mohou se jejich toxické látky začít ve vašem těle hromadit a postupem času způsobit závažnější onemocnění, včetně narušení funkce jater, žaludku, ledvin a srdečních chorob. Níže se můžete seznámit s příznaky, které naznačují, že se ve vašem těle nahromadily toxiny:
- úbytek hmotnosti a slabost,
- zažívací potíže (nadýmání, průjem, zácpa, nevolnost),
- potíže s dýcháním, zapáchající dech, bílý povlak na jazyku,
- obezita,
- problémy se spánkem,
- roztřepené vlasy, suchá pokožka, akné,
- bolest hlavy nebo zad,
- ospalost, malátnost.
Je tedy zřejmé, že mnoho tělesných disfunkcí je způsobeno právě tím, co člověk pravidelně konzumuje. Naštěstí však nikdy není pozdě na to, abyste své stravovací návyky změnili a dopřáli svému tělu skutečně to, co potřebuje.
Jezte více vlákniny
Abyste podpořili funkci svého trávicího traktu a ochránili ho před nebezpečím, měli byste přidat do svého jídelníčku více vlákniny. Ta pomáhá zvyšovat peristaltiku střev, zlepšuje vyprazdňování, působí preventivně proti zácpě, snižuje hladinu špatného cholesterolu v krvi a má také sytící efekt. Získáte ji především z celozrnného pečiva, ovesných vloček, špenátu, luštěnin, zelí, hrášku a mnoha dalších.
Přidejte do svého jídelníčku spirulinu
Přidání spiruliny do svého jídelníčku je skvělý způsob, jak podpořit funkci svých střev a regenerovat poškozené tkáně v těle. Tato mořská řasa totiž obsahuje hojné množství chlorofylu, jenž napomáhá stimulovat trávicí trakt a všechny jeho procesy.
Nezapomeňte na ovoce a zeleninu
Pokud chcete mít zdravé tělo, neměli byste zapomínat na denní dávku zeleniny a ovoce. Tyto plody matky přírody dodávají tělu potřebné živiny a vitamíny, přičemž jsou velmi prospěšné pro detoxikaci organismu a jater. Zvláštní pozornost byste měli věnovat také ovoci s vysokým obsahem vody, jako jsou jablka, hroznové víno a melouny. Ty pomáhají tělu odstraňovat parazity a toxiny, které se v něm časem nahromadili.
Zdroj: Healthline, Nautil