Pokud potřebujete mít u sebe svůj telefon natolik, že ho s sebou berete i na toaletu, možná byste měli zvážit, jak moc škodlivé to je pro vaše zdraví.
Současná doba je očitým důkazem toho, že se většina lidí již neobejde bez svého chytrého telefonu. Tato zařízení však nejsou tak neškodná, jak si většina z nás myslí – mohou mít velmi nebezpečné účinky na naše zdraví, a to počínaje závislostí až ke zvýšenému riziku výskytu hemoroidů v důsledku dlouhého vysedávání na toaletě, říká lékařka Carrie Murphy. Abyste proto věděli, jaká potenciální rizika s sebou neustálé hledění do chytrého telefonu nese, níže se podívejte na důsledky vysedávání s telefonem na WC.
Chytré telefony šíří mnoho bakterií
Že jsou chytré telefony skutečně špinavější než samotné záchodové prkénko, potvrdila nedávná studie, která prováděla průzkum mezi středoškoláky. Z výsledků totiž vyšlo najevo, že průměrný mladý člověk s sebou nosí svůj telefon naprosto všude, včetně toho, že vedle něj i spí. Mnoho lidí si ovšem neuvědomuje, že pokud svůj telefon neustále pokládají na různá místa, přičemž ho téměř nikdy nečistí, může být toto zařízení přenašečem mnoha škodlivých bakterií – včetně bakterií E.coli, které mohou způsobit nebezpečná onemocnění.
Chytré telefony však také zvyšují riziko vzniku hemoroidů. Důvodem je především skutečnost, že pokud si svůj telefon s sebou pravidelně berete na toaletu, strávíte na ní většinou mnohem více času, než je potřeba. Po celou dobu tohoto vysedávání však zatěžujete své cévy a břišní orgány, což může vést ke vzniku nepříjemných hemoroidů.
Narušení soustředěnosti a závislost
Kromě ne zrovna příjemných účinků na zdraví našich břišních orgánů a šíření bakterií mohou chytré telefony také rozptylovat soustředění a chytré uvažování. Všechny ty rádoby skvělé životy ostatních mohou v lidech vyvolat deprese a pocit nedostatečnosti, kvůli čemuž mohou mít potíže s řešením svých osobních problémů a se svou sebeúctou. Pokud jste tedy také typ člověka, který nikdy ze své ruky nepoloží telefon, měli byste si uvědomit, že potřebujete strávit nějaký čas o samotě a nenechat se chvíli ovlivňovat ostatními.
Chytré telefony s sebou přináší také riziko závislosti. Většina lidí zakryla svůj zrak virtuální realitou, která nemá s tou normální téměř nic společného. Jen si spočítejte, kolik hodin denně strávíte s telefonem v ruce, a poté se zamyslete, kolik drahocenných minut vám ubíhá ve skutečném životě. Ne všechno přece musíte fotit a sdílet. Ne vždy je přece zapotřebí posílat si virtuální zprávy se svými přáteli během rodinných událostí či oběda s přátelům.
Zdroj: Healthline, TheHealthy