Vitamíny, a to i ten s označením B8, jsou pro naše tělo extrémně důležité. Bez jejich správného poměru nemohou některé nutné funkce v našem těle správně fungovat, což vede ke zdravotním obtížím. Proto je vhodné dbát na to, aby naše strava byla pestrá a aby splňovala všechny nároky našeho těla. Dbejte také na to, co vám říká vaše tělo, a sledujte možné příznaky nedostatku vitamínů.
Vitamin B8, neboli také inositol, patří k velmi důležitým součástem naší stravy. Jde o jeden z komplexů vitamínů skupiny B a je rozpustný ve vodě. Běžně se vyskytuje až v 9 formách, z nichž nejrozšířenější je myo-inositol. Je důležitý zejména proto, že je běžnou součástí membrány buněk a také má pozitivní vliv na játra. Část denní potřeby si je tělo schopno vytvářet samo ve střevech pomocí mikroflóry, část je ale nutné přijímat ve stravě v dostatečném množství.
Jak se projeví nedostatek vitamínu B8?
Příznaky nastupují postupně a nejprve velmi nenápadně, proto je vhodné své tělo pečlivě sledovat a neignorovat signály, které vám vysílá. K nim bezpochyby patří:
- vypadávání vlasů
- lokální kožní záněty a ekzémy
- snížená imunita, náchylnost k zánětům
- zácpa
Pozor byste si měli dávat zejména ve chvíli, kdy konzumujete vyšší množství alkoholu, kofeinu nebo některých léků. Je také třeba pamatovat na to, že některé typy přípravy potravin zbavují pokrmy jejich vitamínového obsahu. Jde zejména o přípravu pokrmů v mikrovlnné troubě nebo při prudkém zmražení a rozmražení pokrmů. Negativně však působí také přípravky s vysokým obsahem chemických látek nebo antikoncepční přípravky.
Podpora duševního zdraví
Inositol stabilizuje hormony, čímž přispívá k udržování dobrého emočního stavu. Vědci zjistili, že u deprese a kompulzivních poruch jsou typicky hladiny vitamínu B8 nižší než u zdravých lidí. Dokáže pomoci také tehdy, pokud bojujete s poruchami spánku, zvýšenou úzkostí nebo nervovými poruchami.
Bojuje s metabolickým syndromem
Tento vitamín je extrémně užitečný pro pacienty s metabolickým syndromem, který je doprovázen narušenou syntézou hormonů. U takto nemocných osob je nezbytné tento vitamín intenzivně doplňovat, a to nejen prostřednictvím běžné stravy, ale také doplňky stravy. Kromě toho vitamín B8 snižuje cholesterol v játrech, zachovává zdravou pokožku, zlepšuje trávení i krevní oběh, udržuje ženskou plodnost a posiluje kostní dřeň.
Kde vitamín B8 hledat?
V prvé řadě se zaměřte na příjem vitamínu z přírodních zdrojů. Mezi ně patří zejména luštěniny, rýže (neloupaná či parboiled), sója a výrobky z ní, ovoce a zelenina (především zelí), vnitřnosti, ořechy, kvasnice nebo mléko.
Jestliže ale potřebujete hladinu vitamínu B8 zvýšit akutně, je většinou nutné pořídit si doplňky stravy s obsahem tohoto vitamínu. Koupíte je dnes v každé lékárně, ohledně množství a dávkování si nechte poradit.
Fotografie: Freepik, Pixabay