Všimli jste si také, že muži mají na dotek břicho tvrdé, kdežto ženy měkké? Důvod, proč tomu tak je, už bohužel není úplně pozitivní. Je to proto, že se jedná o tuk koncentrovaný na malém místě. Jedná se o vnitrobřišní tuk – tedy viscerální.
Nachází se v dutině břišní ukryt mezi orgány, utlačuje je a mnohdy prorůstá i do nich. Kvůli množství tuku na omezeném místě se tlačí tuk k sobě a není prostor pro rosolovitost. Hromadící se tuk vytlačuje břišní stěnu ven, což je důvod vypouklého, kulatého a tvrdého břicha.
Měkké vs. tvrdé břicho
Už víte, že viscerální tuk způsobuje tvrdé břicho. Pak tady máme ještě podkožní tuk, který nevypadá hezky – vytváří měkké břicho víc rosolovité. To však neznamená, že představuje menší zdravotní riziko. Nadměrné množství tuku v těle není nikdy pro zdraví nic prospěšného.
K ukládání viscerálního tuku jsou muži náchylnější, oproti ženám. Proto mívají většinou právě oni břicha tvrdé. Nicméně ženy mají zase vyšší riziko zdravotních problémů spojených s nadměrným tukem v břiše. Za hromadění viscerálního tuku může z části i genetika. Ovšem nelze se na ní vymlouvat. Pokud mám k ukládání tuku dispozice, budu dělat vše proto, abych tomu zabránil/a.
Nedostatek pohybu
Nadměrnému ukládání vicerálního tuku napomáhá sedavý styl života a nedostatek pohybu. V kombinaci s pojídáním sladkostí, tučnou stravou můžete počítat s tím, že se vám bude břicho zvětšovat. Zatímco mužům se bude ukládat spíš viscerální tuk (tvrdé břicho), ženám podkožní tuk (měkké břicho).
V magazínu Annals of Internal Medicine bylo napsáno, že i jinak zdravé osoby, které mají na štíhlém těle vypouklé „pivní“ bříško, mají mnohem větší riziko úmrtí na choroby cév a srdce. Lékaři však tvrdí, že stačí zhubnout cca 5 až 10 procent tělesného tuku, abyste se zbavili 25 až 40 procent viscelárního tuku, který ohrožuje vnitřní orgány a vypouští do těla škodlivé látky. Viscerální tuk se dokáže chovat jako samostatný orgán, přičemž o žádný orgán nejde.
Náprava
-
Redukce váhy
-
Změna jídelníčku a změna životního stylu
-
Zařazení pravidelného pohybu