Covid-19 je pod drobnohledem vědců i široké veřejnosti. Mnohé studie odhalily překvapivý fakt – muži umírají na toto respirační onemocnění mnohem častěji než ženy. Někteří odborníci tvrdí, že je to proto, že ženy mají silnější imunitní systém. Dodávají, že za to může také to, že muži často ignorují epidemiologická doporučení, neřídí se jimi, a navíc neberou vážně příznaky nemoci.
Proč muži umírají častěji než ženy
Potencionální příčiny větší smrtnosti mezi muži se pohybují od biologických po špatné návyky. Studie publikované francouzskými vědci odhalila, že počty nakažených mezi muži i ženami jsou přibližně stejné. Háček je ale v tom, že
- muži častěji trpí na těžší průběh nemoci
- na COVID-19 umírají spíše muži
Studie z Číny odhalila překvapivé výsledky. Z téměř 70 % sledovaných pacientů, kteří zemřeli, byli muži. Čínští vědci navíc tvrdí, že k obdobným výsledkům dosáhly také během jiné epidemie respiračního onemocnění, SARS. Tuto studii potvrdili také vědci z dalších zemí.
Světová zdravotnická organizace (WHO) zveřejnila výsledky, že 63 % všech úmrtí v Evropě bylo mezi muži. Institut zdraví v Římě zase oznámil, že ze všech hospitalizovaných v italském hlavním městě za měsíc březen zemřelo 8 % mužů v porovnání k 5 % žen. V New Yorku umírají na toto onemocnění muži dvakrát častěji než ženy.
Komorbidity se častěji vyskytují u mužů
Jeden z důvodů, proč COVID-19 zabíjí muže častěji, než ženy může být také to, že srdeční onemocnění se celosvětově vyskytují častěji u starších mužů než u žen. Studie také odhalily, že vyšší krevní tlak a problémy s játry se rovněž častěji trápí muže. Tyto všechny zdravotní problémy pouze přitěžují a mohou zapříčinit těžší průběh nemoci, který někdy bývá smrtelný.
Enzymy a imunitní systém
Další studie odhalila, že muži mají v krvi větší koncentraci enzymu ACE2. Tento enzym umožňuje koronaviru napadnout zdravé buňky. To by vysvětlovalo, proč jsou muži zranitelnější. Dalším faktorem může být imunitní systém. Ženy mají více X chromosomu, silnější imunitu a obecně se lépe vypořádávají s infekcemi. Před biologií a genetikou zkrátka neutečeme.
Tento fenomén začaly zkoumat dvě studie ve Spojených státech amerických. V rámci výzkumu začaly podávat mužům s COVIDEM-19 pohlavní hormony jako je estrogen, aby zjistili, zda jim pomůže v jejich boji s respiračním onemocněním.
Muži jsou v tomto případě to slabší pohlaví. Ačkoliv se považují za silnější, pokud přijde na imunitu, za ženami zaostávají. Výsledky z USA ukazují, že z deseti úmrtí devět připadá na muže. To znamená, že často mají komorbidity, které často zapříčiňují těžký průběh nemoci COVID-19. Mezi muži je také více kuřáku a jedinců s nezdravým životním stylem. I to jsou jedny z rizikových faktorů.
Fotografie: Getty Images