Bříško je častým trápením žen, které se snaží zhubnout. A přesto, že se jim zhubnout podaří, spodního bříška ne a ne se zbavit. Důvodů, proč je tak obtížné se spodního bříška zbavit, existuje více. Proto pokud se ho chci zbavit, musím se nejdříve pídit po příčině.
K úspěšnému hubnutí nejen břicha, ale i oblasti boků, je klíčová rovnováha hormonů. Přiznejme si, že v dnešní době má hormonální rovnováhu zcela v pořádku jen hrstička žen. Jsou to právě hormony, které řídí rozložení a ukládání tuku v těle.
Hormonální nerovnováhu způsobuje například stres, ponocování, nedostatek pohybu, špatný životní styl (pasivní a sedavý styl života), absence některých živin ve stravě (nevhodné stravování), znečištěné prostředí, toxiny a další.
Hormonální nerovnováhu si může žena uvědomit již při menstruaci, kdy se neobejde bez prášků od bolesti apod. Menstruace nepatří zrovna mezi komfortní období, ale žena by ji za normálních okolností měla snášet bez pomocí léků tlumících bolest. S tím souvisí i nepravidelnost nebo příliš silná menstruace. Nicméně nebudeme odbíhat od tématu, a tím je spodní bříško.
Spodní bříško, které nesouvisí s nadváhou
Spodní bříško vůbec nemusí souviset s nadváhou. Jestliže je žena celkově oplácaná, pak je logické, že má i bříško a měla by tedy zhubnout celkově. Ovšem nesouvisí-li spodní bříško s nadváhou, může se jednat o problém:
-
Sedavého stylu života, kde je ve stravě příliš hodně sacharidů (těstoviny, světlý chléb, rýže, zákusky, alkohol, kávička….problém pomůže vyřešit přidání pohybové aktivity a změna jídelníčku
-
Stresového bříška, kde jsou častým důvodem příliš vysoké hladiny kortizolu. Viníkem může být často vynechávané jídlo, hodně stresu, shon, syndrom podrážděného střeva, hodně kofeinu, nezdravé zobání (pasení se během celého dne). Nápravu lze sjednat pravidelným spánkovým režimem, meditací (jóga), klidný pohyb – nevyčerpávat se při cvičení do úmoru, dechová cvičení, relaxace, úprava jídelníčku, procházky a zařadit hořčík
-
Potravinové alergie mohou být rovněž důsledkem spodního (nafouklého) bříška. Je potřeba sledovat, jak se cítíte po konzumaci některých jídel
-
Ochablé břišní svaly se týkají žen, které si udržují váhu pomocí diety, ale cvičení jim nic moc neříká. To však neznamená, že by měly cvičit jen břicho. Je potřeba se zaměřit na celkový pohyb, zpevnění středu těla a posílení celého těla, včetně oblasti břicha
-
Diastáza nebo-li rozestup přímých břišních svalů. Tento problém se týká v drtivé většině žen po porodu. Příčinou je neustálé napínání vaziva do stran a působení síly i tlaku na vazivový pruh. A to jak zevnitř, tak zvenčí. Nejčastější příčinou bývá těhotenství.
Až 70% žen, které prodělaly těhotenství, mají diastázu. Často si to však ani neuvědomují. Jestliže máte spodní bříško, i přesto, že už máte totožnou váhu jako před těhotenstvím, pravděpodobně trpíte diastázou. Dalšími důvody a nejen u žen, mohou být přetěžování břicha některými sportovními aktivitami a špatné cvičení břicha. S tímto problémem je vhodné se obrátit na odborníka.
Fotografie: Exercisesforinjuries