Dystymie na sebe upozorňuje jasnými příznaky. Patří mezi ně i únava a ztráta chuti k jídlu

Fotografie: Freepik

Pokud na sobě rozpoznáte tyto příznaky, raději co nejrychleji vyhledejte odbornou pomoc. Se vší pravděpodobností se jedná o dystymii.

Perzistentní depresivní porucha neboli dystymie je formou chronické deprese, během níž pacienti zažívají pocity hlubokého smutku a beznaděje. Ty se mohou objevovat v řádech několika let, přičemž v mnoha případech ovlivňují život jedince – narušují jeho každodenní činnosti, včetně docházení do školy, práce, nebo dokonce vztahů. Jakmile se proto objeví, rozhodně byste to neměli ignorovat a co nejrychleji vyhledat pomoc, říká doktor Marc S. Lener.

Nejčastější příznaky dystymie

Příznaky dystymie jsou velmi podobné jako u deprese. Klíčový rozdíl je však v tom, že se jedná o chronické onemocnění, takže pro stanovení této diagnózy se musí symptomy vyskytovat minimálně dva roky, může to být ale samozřejmě i delší časový úsek. Oproti depresi však mají příznaky menší intenzitu. Jak uvedla psycholožka Bethany Juby mezi ty nejčastější z nich patří zejména následující:

  • depresivní pocity téměř každý den, a to od rána do večer,
  • téměř žádná chuť k jídlu, nebo naopak neustálé přejídání,
  • potíže s usínáním nebo udržením spánku během noci,
  • nedostatek energie a neustálá únava,
  • velmi nízké sebevědomí,
  • špatná koncentrace nebo potíže s rozhodováním i při nedůležitých záležitostech,
  • pocity beznaděje.

Aneuryzma mozku hlásí nástup: Projevuje se i bolestí hlavy a problémy se zrakem

Pokud na sobě některé z těchto příznaků rozpoznáte, raději na nic nečekejte a zajděte za lékařem. Ten vám provede diagnózu a stanoví vhodnou léčbu. Ve většině případů budete dle odborníků muset začít užívat medikamenty a podstoupit terapii, ovšem pomoci si můžete i vy sami – a to mimo jiné i formou správné prevence před tímto onemocnění. Je důležité se zaměřit na změny životního stylu.

Unavená žena
Fotografie: Freepik

Pomohou vám změny životního stylu

Jelikož se jedná o dlouhodobý stav, bude třeba přimět ke změnám v životním stylu, jako je například zařazení pravidelného cvičení. Stejně tak je vhodné zaměřit se na konzumaci zdravé stravy bohaté na přírodní potraviny, jako je ovoce a zelenina, vyhýbat se drogám a alkoholu, pokusit se zvládat stres a také navštěvovat pravidelné masáže.

Vyrůstala v rodině lékařů, takže se již od raného dětství věnuje všemu, co je spojeno se zdravím. Během své profesn... [Více o autorovi]