Onemocněli vaši blízcí novým koronavirem a vy jste s nimi nyní zavřeni v jedné domácnosti v karanténě? Pokud se bojíte, že tuto nemoc také chytíte, pak je dnešní článek přímo pro vás. Sepsali jsme dohromady několik rad, které by vás měli ochránit před nákazou. Stačí jen být opatrný a důsledný.
Na co si dát pozor
Rozhodně byste si měli dát pozor na povrchy a místa, kterých se všichni nejčastěji dotýkáte. Dále na povlečení, ručníky, peřiny, deky a další pokrývky. To samé platí o hygienických produktech a dalších věcech, se kterými může nemocný přijít do kontaktu. Myslíme tím nejen zubní kartáčky, ale především nádobí, houbičku na mytí a kapesníčky.
Jak se bránit nákaze
Doporučujeme vám pravidelně čistit chemií a omývat povrchy jako jsou různá tlačítka, baterie od kohoutku a podobně. Viry, ale i jakékoliv další bakterie, dokážou na povrchu vydržet až 48 hodin. Tyto povrchy čistěte speciální dezinfekcí, která je všude k dostání ve spreji.
Nastříkejte ji na daný povrch a nechte ji tam. Není potřeba ji otírat. Pokud máte doma některé povrchy či věci, kterých se nemocný dotýká, ale nesmíte je namočit, postupujte následovně. Vezměte si trochu vatičky a namočte ji lehce do alkoholu. Vatičkou pak povrch otřete.
Pacientovy lůžkoviny a ručníky měňte nejlépe každý den či obden. Vyperte je na co nejvyšší teplotu. Pokud má vaše pračka antibakteriální sušící program, nezapomeňte ho použít. A po vyprání nechte pračku prát na prázdno, aby se zničili všechny škodliviny, které se do ní mohli z lůžkovin zanést.
Nádobí myjte ve dřezu stejně jako obvykle. Nezapomeňte ale vyhazovat všechny kapesníky, které pacient použil. Neměl by je nechávat na nočním stolku nebo v posteli, tak se akorát vytváří líhniště viru. Odpadkový koš po vynesení vytřete antibakteriálními ubrousky. Kupte mu nový zubní kartáček a postavte ho daleko od ostatních.