Krevní sraženina, která nakonec doputuje do mozku a vyřadí ho z činnosti, může mít mnoho příčin. Jedna je ale častější, než jsme ochotni si připustit.
Ráno káva a cigareta, pak honem do kanceláře. Oběd nestíhám, tak si dám kávu cigaretu. Odpoledne z kanceláře domů a protože jsem unavený, stavím se cestou pro něco hotového k jídlu a sním si to u televize. Konečně trochu klidu… To je častá rutina dnešního uspěchaného světa. Pojďme se podívat na to, jak moc je škodlivá pro zdraví lidí ve středním věku a jak dokáže zvýšit riziko, že toho dotyčného postihne mrtvice.
Výsledky studie jsou jasné
V letech 2000 – 2012 probíhala v Kanadě studie, které se zúčastnilo 143 000 dospělých lidí, kteří nikdy do té doby neprodělali mrtvicí, netrpěli žádnou srdeční chorobou ani onkologickými onemocněním. Vědci tyto účastníky sledovali v průměru 9,4 roku. Pozornost věnovali zejména jejich fyzické aktivitě a času, který zkoumané osoby trávily sedavým zaměstnáním včetně volnočasových aktivit. S překvapením zjistili, že některé osoby trávily pohybem méně než 10 minut denně.
Během období sledování došlo mezi sledovanými osobami k 2965 mrtvicím z nichž většina byla ischemických. Vědci došli k závěru, že minimum fyzické aktivity pro dospělé středního věku je 150 minut za týden. Postačí dokonce pouhá chůze a i to dělá mnohým potíže. Lidé, kteří se hýbou méně, mají čtyřikrát vyšší riziko, že je mrtvice jednou postihne. Pokud svou neaktivity podpoří ještě nepravidelnou a nekvalitní stravou, mají takřka jistotu.
Dvacet osm zmařených životů
Každý den zemře v ČR 28 lidí v důsledku cévní mozkové příhody. Ta se jako bezprostřední příčina smrti rádi na třetí místo za onemocnění srdce a onkologická onemocnění. Oproti zakořeněným představám není pravda, že se cévní mozková příhoda týká hlavně starších lidí. Mrtvice může postihnout i mladé lidi a dokonce i děti.
Jednou z příčin vysoké úmrtnosti je i fakt, že Češi příznaky často podceňují a nedorazí tak k lékaři včas. Zbytečné tak zemře téměř dvojnásobek lidí. Příznaky cévní mozkové příhody jsou pokleslý koutek na jedné straně úst, náhlá porucha hybnosti končetin a zmatená nebo nesrozumitelná řeč. Klíčových pro záchranu je šest hodin o objevení prvních příznaků. Pak už je naděje na uzdravení poměrně malá.
Zdroj: Studie / University of Calgary