Každému člověku i zvířeti se v trávicím traktu přirozeně tvoří plyny. Ve společnosti ale mohou být hlasité zvuky, tedy plynatost a nepříjemný pach problémem. Pokud se těchto potíží chcete zbavit a už se nechcete plynatostí nikdy zabývat, máme pro vás pár přírodních tipů, které vám zaručeně pomohou. Stačí pár snadných kroků a už si nikdy nebudete muset dělat starosti, jestli nepůsobíte nafoukle.
Vyhněte se určitým druhům potravin
Jak jistě víte, některé druhy surovin, zejména zeleniny mohou být větším spouštěčem plynů než jiné. Mnoho z těchto potíží plyne právě z toho, jak se stravujete. Zkuste ze svého jídelníčku vyřadit nebo hodně omezit některé druhy zeleniny, anebo je zkuste připravovat jiným způsobem. Mezi ty, které působí největší problémy v této oblasti, patří:
- brokolice,
- zelí,
- růžičková kapusta,
- luštěniny jako čočka, fazole nebo hrách.
Stejně tak ale můžete zkusit i dva velmi jednoduché triky. Důkladně všechno jídlo žvýkejte a jezte pomaleji. Nezáleží jen na tom, co sníte. Záleží i na tom, jak to jíte. U málo rozkousaného jídla konzumujete i vzduch, který poté působí nepříjemnosti na veřejnosti. Když budete jíst pomaleji, tak bude vaše trávicí soustava pracovat lépe. Střeva se soustředí na trávení a plyn se bude tolik tvořit.
Hýbejte se, ale nezapomeňte ani na odpočinek
Ve chvílích odpočinku a spánku střeva nejvíce zpracovávají přijaté potraviny. Kvalitní 8 hodinový spánek tak prospěje nejen množství vaší energie, ale také trávení jídla z předchozího dne. Na druhou stranu pohyb je stejně prospěšný. Jóga je pro tyto účely skvělá, protože určité polohy a ohýbání nutí střeva, aby se lépe pohybovaly.
Jídlem ke zdravým střevům
Řekli jsme, že některé potraviny podporují tvorbu plynatosti. Funguje to ale i naopak. Pokud dáte některých surovinám šanci a více je zařadíte do jídelníčku, pochutnáte si a ještě podpoříte své trávení. Některé z nich jsou tropické, jiné si můžete lehce vypěstovat na zahrádce nebo v truhlíku. Jedná se zejména o:
- ananas a papája
- kopr
- zázvor
Zázvor je skvělý způsob, jak se nadýmání zbavit rychle. Stačí přitom konzumace jen malého kousku kořene, anebo zázvorový čaj. Pro ty, kdo zázvor nemohou ani vidět, bude asi lepší kopr. Udělejte si domácí koprovku. Z výzkumů vyplývá, že i fenyklový olej je skvělý nejen pro dospělé, ale dokonce i pro kojence. Pokud tedy řešíte doma koliku miminka, pořiďte si fenyklový olej.
Máte-li mlsný jazýček a milujete exotiku, spolehněte se na ananas a papáju. Oba druhy ovoce obsahují enzymy, které pomáhají rozkládat částice tvrdých potravin a tím usnadňují jejich trávení. Díky tomu je menší pravděpodobnost, že budete trpět nadýmáním. Navíc jsou úžasně sladké, chutnají i dětem a s chutí si je jistě dáte čerstvé jako lehkou odpolední svačinku.
Fotografie: Pixabay, Freepik