Máslo ghee nebo také ghí znaly již naše prababičky. Rozhodně patří do světa zdravého stravování. Přepuštěné máslo chutná a voní jemně oříškově a velmi připomíná klasické máslo, ze kterého je vyrobeno, ale neobsahuje mléčnou bílkovinu. Ta se při domácí přípravě ghí odstraňuje během bublání. Proto je toto máslo vhodné i pro lidi alergické na mléčnou laktózu.
Při přípravě ghí dochází k oddělení tuku od pevných částic a zůstane pouze „čistá složka“, která se při vaření nepřepaluje a nevznikají tak tím pádem žádné zdravotně závadné látky. Máslo je plné minerálů: železa, hořčíku, ale i vitamínů A, E.
Zdravotní výhody másla ghee
- Podporuje mozkovou činnost
- Zklidňuje nervovou soustavu
- Pomáhá s hubnutím
- Zlepšuje trávení
- Posiluje obranyschopnost organismu
- U žen zlepšuje tvorbu vajíček
- U mužů zlepšuje kvalitu sperma
- Posiluje paměť
- Pomáhá i pokožce – výtečné na suchou pleť, popáleniny, jizvy
- Prospívá vlasům – zábaly
Ghí v kosmetice
V Indii se máslo ghí používá jako jedna z hlavních přísad kosmetiky, protože je hypoalergenní a hodí je jak pro jemnou, tak citlivou pleť. Přidává se dokonce i do dětské kosmetiky. Výtečně hojí opruzeniny.
Ghí pro zralou pokožku
Tvrdí se o něm, že má omlazující účinky. Proto je vhodné jej používat i jako anti-age přípravek. Tedy přípravek proti vráskám. Má sice máslovou vůní, a to může mnohé odradit, ale je možné přidat do něj bylinky – levanduli či růži, což je pro použití na pokožku asi příjemnější. Případně si lze koupit hotové kosmetické produkty s ghee. Můžete však zkusit přidat med, kakao a promíchat, nanést na obličej, krk a dekolt a po půl hodině smýt. Výsledky jsou údajně zaručeny. Máslo můžete přidávat také rovnou do koupele, nemusíte se pak už krémovat. Zkusit můžete i zábaly na vlasy.
Obrázky:draxe.com