Jedná se o endokrinní žlázu, která je umístěna na konci průdušnice, tedy v našem krku. Podílí se na regulaci metabolismu, a to proto, že produkuje hormony.
Zvýšená teplota okolního vzduchu může její funkci výrazným způsobem ovlivnit. Lidé s jejím onemocněním mohou mít právě v létě velké zdravotní problémy. Zvýšenou pozornost bychom měli věnovat dětem, těhotným ženám a osobám s vyšším věkem. Onemocnění, které se štítné žlázy přímo týká, se odborně nazývá hypotyreóza. Více popisuje lékařka Elaine K. Luo.
Štítná žláza neprodukuje dostatečné množství hormonů
Hormony štítné žlázy jsou pro naše tělo důležité a jejich nedostatek se může projevit různými zdravotními problémy. Mezi ty počáteční patří únava, zácpa nebo suchá kůže. Ty jsou snadno přehlédnutelné a často nás ani nenapadne, že by se mohlo jednat o závažnější zdravotní problém. Potíže se pak ale i nadále stupňují a po čase se u pacienta objevuje únava, pomalé pohyby a rychlé vyčerpání. To vše je doprovázeno neustálým pocitem zimy.
Dochází k celkovému zpomalení metabolismu, zpomaluje se tedy i střevní peristaltika, a tím pádem dochází k častým zácpám. To může ovlivnit i tělesnou hmotnost, která se začíná zvyšovat. Z důvodu zadržování vody v těle dochází také k otokům, které jsou výrazné hlavně u dolních končetin. Pro toto onemocnění je typická i velmi suchá pokožka, která se může odlupovat. Ke zpomalení růstu dochází nejen u našich nehtů, ale i vlasů a ochlupení.
Důležitý tyroxin je potřeba doplnit
Po důkladném vyšetření a stanovení diagnózy nám lékař předepíše vhodné léky, jež v našem těle doplní hormon, kterého je nedostatek. Nemine nás jejich pravidelné užívání a následně také kontroly. Často se ale zapomíná na to, že jejich dávkování by se mělo lišit i podle vnější teploty. Tuto změnu je ale vždy nutné konzultovat s ošetřujícím lékařem. Příznaky hypertyreózy se totiž během teplého počasí mohou stupňovat. Pokud se chystáme na výlet, měli bychom mít léky u sebe.
To samé platí v případě, že máme v plánu být delší dobu na slunci. Je zapotřebí být v tomto případě velmi opatrný, protože se nám opravdu rychle může udělat nevolno. Pozor bychom si ale měli dát i na skladování léků. Léky s obsahem tyroxinu by neměly být vystaveny vysokým teplotám, ale ani vlhkým místům. Během pobytu na slunci je dobré dodržovat pitný režim, nekonzumovat mořské plody a po koupání ve slané vodě se vždy osprchovat.
Zdroj: Healthline