Z důvodu nedostatku pohybu či úrazu může vznikat na krku hrbol. Jedná se o neestetickou záležitost, kterou je možné korigovat vhodným cvičením.
Čím více tlačíme hlavu dopředu a dolů, tím více dochází k namáhání krční páteře. Vzniká tzv. text neck neboli esemeskový krk. Je důsledkem sedavého způsobu života a nedostatku pohybu. Bohužel zároveň vzniká velká zátěž na krční obratle, což vede k chronické bolesti nebo migrénám, říká lékař Daniel Bubnis.
Jak se zbavit esemeskového krku
Je třeba myslet na postavení krční páteře, když sedíte u stolu třeba před počítačem. Zde se doporučuje dát počítač do středu stolu na úroveň paží. Než mžourat do monitoru, je vhodnější si zvětšit písmo. I mobil by měl být na úrovni obličeje a ne se k němu sklánět. Každých dvacet minut sezení je vhodné změnit polohu. A podstatné je také pravidelně cvičit. Třeba následující cviky.
Krouživé pohyby ramen
Postavte se, ale můžete i zůstat sedět. Uvolněte ruce a dlaně položte na ramena. Pak začněte rukama kroužit pomalými pohyby a postupně rychlost zvyšujte. Zacvičte si po dobu pěti minut.
Pozice kobry
Tento cvik jsme si vypůjčili z jógy. Nazývá se kobra a cvičí se na gymnastické podložte. Položte se na ni břichem dolů. Pak se zvedněte na rukách tak, aby záda byla do oblouku. Vydržte cvičit pět minut.
Kočičí hřbet
Kočičí hřbet se běžně cvičí i během rozcvičky v tělocviku na základní škole. Klekněte si na podlahu a opřete se dlaněmi. Při nádechu ohněte záda do oblouku jako kočka. Hlava jde dolů, krk by měl být uvolněný. Při výdechu se vrátíte zpátky do výchozí polohy.
Ruce na stranu
Posaďte se na židli nebo na gymnastickou podložku do tureckého sedu. Rozpažte ruce do stran a složte je za zády tak, aby lokty směřovaly k sobě. Ramena zůstávají ve výchozí poloze, nesmíte je zvedat. Pak se vraťte zpět a cvik opakujte 5krát.
Zdroj: Healthline