Odborníci vydali varování před nebezpečnými onemocněními, která přenáší komáři po jihu Evropy. Nejvíce je postižena Itálie a Španělsko.
S čím dál teplejším klimatickým prostředím začali po Evropě řádit komáři, kteří se zde dříve nevyskytovali. Jedná se zejména o tropické druhy, jejichž největší riziko spočívá v přenosu vážných onemocnění, jako je horečka dengue či malárie. Co však trápí odborníky v současné době nejvíce je západonilská horečka, která se čím dál častěji objevuje ve Španělsku a Itálii. Evropské středisko pro prevenci a kontrolu nemocí tak vydalo varování.
Nebezpečné onemocnění se šíří jihem Evropy
Zejména letos začali komáři představovat čím dál větší riziko pro evropské země. Kvůli zhoršujícímu se globálnímu oteplování se totiž ze zahraničí dostávají nebezpečné tropické druhy i tam, kam je dříve mráz nepustil. Současné teplotní podmínky však pro ně vytváří velmi příjemné prostředí, kde se snáze množí, a například ani Česká republika již není výjimkou, uvádí TN. Odborníci však v současnosti nejvíce varují před jihem Evropy.
Právě totiž ve Španělsku a Itálii se začal šířit virus, který způsobuje západonilskou horečku. Jedná se o velmi nebezpečné onemocnění, které způsobuje poměrně velké množství příznaků, jako je například bolest hlavy, nevolnost, horečka, zvracení, vyrážka či bolest očí, zmiňuje Healthline. V ojedinělých případech pak může ohrozit také nervový systém pacienta, což už je velmi vážný stav. V takovém případě hrozí až 17% riziko úmrtí na následky.
V Česku stále narůstá počet případů onemocnění nebezpečnou horečkou, kterou přenáší zejména komáři
Je také důležité brát na vědomí, že někteří lide nemusí cítit žádné příznaky onemocnění. Ve většině případů se jedná o jedince se silnějším imunitním systémem. Odborníci proto také varují zejména starší jedince a děti, případně pacienty trpící vážným onemocněním či užívající silné léky. Na Zdravém Stravování jsme také již dříve psali, že se do Evropy dostává horečka dengue.