Evropští odborníci varují před nárůstem případů nového nebezpečného onemocnění. Přenáší ho zejména klíšťata

Fotografie: Denys Williams / Creative Commons / Attribution-Share Alike 3.0

Evropou se začalo šířit další nebezpečné onemocnění. Na vině jsou především klíšťata a v nejhorších případech mohou být následky fatální.

Poslední roky bijí lékaři po celém světě na poplach. Ačkoli je covid-19 takřka zapomenut, stále existují další hrozby, před kterými se odborníci snaží společnost neustále varovat. Nyní se skutečnost týká vzácné krymsko-konžské krvácivé hemoragické horečky, jejímž přenašečem jsou především klíšťata. Onemocnění se objevuje spíše v afrických a asijských zemích, nicméně některé případy byly zaznamenány i ve Španělsku.

Krymsko-konžská horečka představuje velké nebezpečí

O obávané nemoci varují zejména lékaři z Pákistánu, kde bylo evidováno již 23 nakažených, z nichž pět zemřelo. Postihnout přitom může jedince každého věku, a pokud se neléčí včas, končí smrtí pacienta. Symptomy nemoci přitom mohou být různé. V některých případech se dle webu CNN pouze podobají chřipce, zatímco jindy mohou vést až k selhání orgánů či rozsáhlému krvácení v těle. To postihuje nejčastěji oči.

Nejčastěji přitom krymsko-konžskou horečku přenáší klíšťata infikovaná zvířetem. Jakmile se jí pak pacient nakazí, může nemoc dále přenášet bezprostředním kontaktem s ostatními, tedy například tělními sekrety nebo krví, uvádí WHO. Za jejím rozvojem pak stojí virová nákaza a doposud proti ní bohužel neexistuje žádná vakcína. Až ve 40% případů nicméně může být dle odborníků smrtelná. To byl tedy prozatím případ právě v Pákistánu.

V Evropě se šíří nebezpečná varianta obávané nemoci. Každý bude muset přijmout toto ochranné opatření

Fotografie: Freepik

Ačkoli se onemocnění nejčastěji vyskytuje v oblastech s teplým klimatem, objevila se již i ve Španělsku. Od roku 2016 tam bylo zjištěno již 15 případů a neoficiálně jich může být ještě více. Nyní se proto skutečností začali zabývat i evropští odborníci, kteří varují společnost před možným nebezpečím. Na Zdravém Stravování jsme také psali o šíření horečky dengue v Evropě, na vině je komár tygrovaný.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]