Ochlupení v podpaží, na nohou a intimních partiích. Většina z nás si právě tato místa holí z hygienických důvodů. Ovšem právě z hygienických důvodů nám matka příroda ochlupení nadělila. Většina lidí se holí na těchto místech pravidelně. Jak ženy, tak muži. Nicméně ony ty nepěkné a nežádoucí chlupy mají svou úlohu.
Ochlupení v intimních partiích má vytvářet ochrannou bariéru a bránit kvasinkovým infekcím a vaginitidě. K dalšímu úkolu ochlupení údajně patří i udržování tepla a optimálního prostředí intimních partií. Tímto však úkol ochlupení, kterého se většina z nás zbavuje nekončí. Ochlupení má i velký vliv na zachytávání feromonů, což jsou sexuální pachy vytvářené tělními chemikáliemi, které sexuálně přitahují partnera.
Ochlupení má člověk vlastně celý život, již od dětství. Pouze jde o drobné, měkké a světlé chloupky, které časem sílí, zahušťují se a tmavnou. Chlupy pokrývají celou pokožku těla, někde méně, jinde více.
Ochlupení obvykle roste rovnoměrným tempem v průměru 0,5 milimetrů za den,“ říká Dr. Shepherd. Ale jak rosteme či stárneme, mění se i toto tempo růstu. Svou roli zde hrají i různá hormonální stádia našeho života, jako je puberta nebo pak menopauza. Někdy míru ochlupení ovlivňuje zdravotní stav a léky.
Jo naprosto normální mít vlasy na hlavě, které neodpovídají barvě ochlupení. Obvykle jsou vlasy na vaší hlavě, pod pažemi a na intimních místech podobné barvy,“ říká Dr. Ross. „Ale není tomu tak vždy, protože v množství melaninu může dojít k nepatrným změnám.
Holení vs. ochlupení – hygienický rozdíl neexistuje
Podle průzkumu zveřejněného v časopise JAMA Dermatology se pravidelně holí 83% žen a 60% z nich tvrdí, že to dělá z hygienických důvodů. Ale mít ochlupení nemá žádný vliv na čistotu/hygienu. Není žádný rozdíl v hygieně, když se člověk oholí nebo ne,“ říká Dr. Shepherd. S hustším ochlupením může být jen těžší udržovat oblast suchou a bez potu, což může vést k zápachu. Když ale odstraníte ochlupení, odstraníte bariéru proti bakteriím, což se může ve výsledku projevit různým onemocněním.
Voskování, holení a rizika
Jak voskování, tak holení přináší sebou určitá rizika. Není pravdou, že by jedno nebo druhé bylo nějak šetrnější. Je to otázkou priorit. Někdo dává přednost holení, druhý používá vosk nebo i jiné metody k odstranění ochlupení.
Po voskování může dojít k podráždění pokožky a zarostlým chloupkům, může se také zvýšit pravděpodobnost infekce kolem vlasových folikulů, časté a nepříjemné stavy se nazývají folikulitida. To obvykle vede k červeným hrbolům, ale může se vyvinout v abscesy, pokud nebudou léčeny správně.
Jedna věc je jistá: Kůže pod ochlupením je zvláště citlivá na podráždění. Pokud se tedy chcete holit, ujistěte se, že používáte nové a ostré žiletky. Tupé a starší žiletky mohou mít nežádoucí bakterie, mohou způsobit na pokožce drobné ranky a vyvolat akné a další podráždění kůže a vlasových folikulů.
To, co děláte se svým tělem, je zcela na vás. Podle studie zveřejněné v časopise Journal of Sexual Medicine však ženy uvádějí, že upravují své ochlupení, protože věří, že je to činí přitažlivějšími a cítí se tak více sebevědomější. I mnoho mužů (zejména mladší generace) dává údajně přednost vyholeným dámám a dokonce se sami na intimních partiích holí.
Zda se člověk rozhodne holit, nebo ne, by mělo být osobním rozhodnutím. Existuje však mnoho žen s udržovaným ochlupením, které se cítí stejně sebevědomě a necítí se být něco méně, než ty, které nemají ani chloupek. Nakonec by rozhodnutí mělo být založeno na tom, jak se člověk cítí a ne na tom, co si myslí společnost.
Obrázky: mylifeaftercoffee.com, goodtoknow.co.uk