Horečka není nemoc, ale součást důležitého procesu hojení. Snaha (především rodičů malých dětí) je co nejdříve horečku snížit. A mnoho lidí se dokonce domnívá, že horečka má řadu škodlivých účinků. Jenže často není nutné a ani moudré horečku rychle snižovat.
Horečka jednoduše naznačuje, že tělo bojuje s nějakou infekcí. Ať už je to chřipka, nachlazení, nějaký zánět v těle. Horečka tím pádem může pomoci tělu, bojovat s infekcí. Nakopne také imunitní systém a tvorbu bílých krvinek. Pokud jde o obavy škodlivých účinků horečky, jedná se vskutku o vzácné případy.
Mozek má vnitřní regulační mechanismus, který zabraňuje tomu, aby horečky způsobené infekcemi byly vyšší než 40 stupňů. V podstatě je horečka zapříčiněná komunikací bílkovin s částí mozku zvanou hypotalamus. Funguje to tak, že bílkoviny pošlou informaci do řídící centrály lidského organismu o tom, že se v těle vyskytuje určitý problém, který je potřeba odstranit a mozek reaguje tak, že zvýší tělesnou teplotu, která je vyvolána pyrogeny. Jde tedy o obranný mechanismus našeho těla.
Horečku je třeba léčit, pokud způsobuje nepohodlí a je již příliš vysoká a trvá dlouho. Také je dobré vědět, že pouze 4% dětí mívají záchvaty spojené s horečkou: třes, škubání, ztuhnutí, ztráta vědomí. A pokud k tomu dojde, nejde většinou o trvalé poškození.
Na začátku bychom se tedy měli vyvarovat pokusu o okamžité snižování horečky, je přirozenou reakcí, zamezuje množení bakterií a virů, navíc nakopne imunitní systém, který je v boji s nemocí klíčový.
Jak a kdy snižovat horečku a kdy vyhledat pomoc
-
Pokud má dítě nebo dospělý horečku, měl by co nejvíce odpočívat, pít dostatek tekutin a zajistit si příjem vitamínů. Trvá-li horečka déle než tři dny, vyhledejte lékaře
-
Důležité je zjistit, proč horečka udeřila. Bylo by chybou léčit horečku a nezjistit příčinu
-
Zvýšená teplota: 37 až 38 stupňů (není potřeba panikařit)
-
Horečka: nad 38,5 stupňů (je potřeba začít snižovat)
-
Kritická hranice: 42 stupňů (s tak vysokou teplotou již lidské tělo nedokáže bojovat, musí se okamžitě snížit)
-
Horečku lze snižovat pomocí léků nebo pomocí běžných praktik, jako jsou studené zábaly, vlažné sprchy apod. Velmi vysokou horečku, kdy je nutná hospitalizace snižují lékaři i za pomocí infúze (chladného fyziologického roztoku)
-
Vysoká horečka doprovázená některým z příznaků meningitidy: neobvyklá kožní vyrážka, těžká bolest hlavy, averze ke světlu, zmatenost, ztuhlý nebo bolestivý krk
-
Lékaře vyhledejte má-li horečku dítě, které je velmi malé a neustále pláče
-
Vysoká horečka doprovázená letargií