V minulosti bylo zvykem, chodit na toaletu denně. V dnešní moderní a uspěchané době si můžeme všimnout, že k vyčištění našich střev nedochází každý den, mnohdy dokonce ani jednou za dva dny.
Na nedostatečnou funkci našich střev má vliv mnoho faktorů. Jedná se o faktory vnější i vnitřní. Naše střeva jsou z velké části ovlivněna naším životním stylem. K jejich funkčnosti negativně přispívá sedavý životní styl, rychlá konzumace nezdravých jídel, nevyvážená strava, ale také nedostatečná hydratace. To je jen část důvodů, proč naše střeva nefungují spolehlivě a často se u nás vyskytují zdravotní problémy, které mohou mít až fatální následky.
Pomalý střevní průchod způsobuje špatná životospráva
Nedostatečná funkčnost našich střev je čím dál tím častějším příznakem, se kterým se obracíme na obvodního lékaře. Jedná se, že naše stolice se nevylučuje každý den, v některých případech dokonce ani obden. Často tak dochází k dalším zdravotním problémům, jako je nadýmání, problémy se zažíváním a také zácpa. Pozorovat můžeme také zvětšení našeho břicha, nedostatečná průchodnost střev na může v pase přidat až 5 cm.
Tento zdravotní problém je nejčastěji pozorován u lidí s nízkým příjmem vlákniny. Ta je přítomna hlavně v zelenině, ovoci a obilovinách. Dalším faktorem který se na problémech vylučováním může podílet je nedostatečný příjem vody a živočišných tuků. Často se tento příznak spojuje také se sedavým zaměstnáním. Pohyb totiž stimuluje kontrakci střevních svalů, pokud tedy celý den sedíme, k této stimulaci nedochází a naše střeva mají tendenci se ucpávat. Problémy se zažíváním jsou také doprovodným příznakem těhotenství.
Neméně ojedinělý je výskyt syndromu dráždivého tračníku
Dalším onemocněním, které má spojitost s hektickým životním stylem, je syndrom dráždivého trávníku. Ten se projevuje klasickými zažívacími obtížemi, jako je zácpa nebo průjem. Příčina tohoto onemocnění není dosud zcela objasněna. Lidí, kteří s tímto problémem vyhledávají lékařskou pomoc, ale přibývá.
Vzhledem k tomu, že se jedná o nedostatečnou komunikaci mezi naším střevem a mozkem, odborníci se shodují na tom, že největší vliv na vznik onemocnění má stres a sedavý způsob našeho života. Základem, jak onemocnění předcházet, ale i jak ho léčit, je změna našeho životního stylu. Doporučuje se vynechat kouření a konzumaci alkoholu. Velkou pozornost musíme také věnovat potravinám, které denně jíme. V případě přetrvávajících obtíží nám obvodní lékař může předepsat léčbu medikamenty.
Zdroj: Healthline