Kila navíc nemusí být vždy důsledkem nekonečného přejídání a žádného pohybu – způsobit je může také příliš tekutin v těle.
Přestože chce řada lidí shodit na váze a dodržovat zdravý životní styl, mnoho z nich si neuvědomuje fakt, že nestačí brát v potaz pouze přebytečné tuky způsobené nedostatkem aktivity a špatnými stravovacími návyky, ale také kila navíc, která zavinila přebytečná tekutina v našem těle – ta bývá nejčastěji důsledkem stresu, hormonů nebo paradoxně také dehydratace. Seznamte se proto s faktory, jež tento nebezpečný problém podporují, a zakročte co nejdříve. Více prozradila lékařka Katherine Marengo.
Příliš mnoho stresu
Pokud se potýkáte s přílišným stresem, může mít tato skutečnost velký vliv na produkci aldosteronu, hormonu, jenž zvyšuje hladinu sodíku v ledvinách a nutí je v důsledku zadržovat tekutiny. V tomto případě budete zadržovat tekutiny především v oblasti svého obličeje, rukou, nohou, chodidel, břicha a hrudníku. Abyste se problému zbavili, osvojte si antistresové aktivity, jako je například jóga nebo meditace, a vyzkoušejte různé dýchací techniky, které vám pomohou ulevit si a poznat své nitro.
Správná výživa
Častá konzumace potravin plných soli, jako jsou například klobásy, slanina nebo různé sýry, narušuje rovnováhu sodíku a draslíku v těle, což posléze ovlivňuje schopnost našich ledvin filtrovat přebytečnou vodu. Abyste se problému zbavili nebo ho alespoň eliminovali, vyvarujte se přidávání přílišného množství soli do jídla a omezte příjem slaných potravin, včetně uzenin, konzerv a brambůrků.
Sedavá práce
Jestliže vás vaše práce nutí neustále sedět nebo stát na jednom místě, z dlouhodobého hlediska to pro vás není vůbec nic dobrého. Pokud jste totiž neustále v jedné z těchto poloh, dochází k hromadění tělesných tekutin v dolních končetinách, což může v některých případech vést dokonce k tvorbě krevních sraženin. Pokud se chcete problému vyvarovat, zkuste každých 20 minut vstát a trošku se projít a protáhnout. Pomáhá také mít nohy mírně vyvýšené pomocí podložky.
Silné léky
Některé léky, jako jsou například léky na krevní tlak, astma, artritidu a spaní, různé antikoncepční přípravky a antidepresiva mohou způsobovat zadržování tekutin v nohou. V tomto případě je však nutná návštěva praktického lékaře, který k eliminaci problému provede vyšetření krve a podle výsledků vám stanoví další léčebný postup.
Přibývání na váze a těhotenství
Těhotenství nebo přibývání na váze může způsobit, že bude na vaše nohy vyvíjen větší tlak, což může vést k zánětu žil. Tento problém poznáte podle toho, že se vám na některých místech v oblasti dolních končetin objeví výraznější a vystouplé žíly a budete mít větší pocit těžkosti. K vyřešení tohoto problému vám pomůže samozřejmě redukce hmotnosti, která jde ruku v ruce s pravidelným cvičením, a nošení kompresních ponožek.
Hormony, zejména u žen
Co se týče hormonů, měly by zbystřit především ženy – určitě víte, jak moc vás ovlivňují, zejména během menstruace, kdy můžete často cítit otoky po celém těle. Abyste si od problému ulevily, zkuste v týdnu před započetím periody omezit příjem slaných potravin a pijte hodně vody. Také byste neměly zapomenout na pohyb, abyste pomohly buňkám efektivněji zpracovávat přebytečnou tekutinu.
Vyšší teplota
Přestože se to může zdát paradoxní, k zadržování vody v těle nejčastěji dochází kvůli vysokým teplotám. Až tedy vyrazíte během letních měsíců ven, nezapomeňte pít dostatek čisté vody a vyhýbejte se ledovým sprchám, které taktéž mohou zvyšovat vaši tělesnou teplotu. Raději dejte přednost vlažné vodě.
Zdroj: Healthline, Healthline