Ke zdraví prospěšným potravinám patří ty, jež jsou upravené fermentováním. Díky tomu v nich vzniknou zdravé bakterie, které mají pozitivní vliv na obranyschopnost organismu a trávení.
Fermentování je starý způsob úpravy zeleniny. Ve své podstatě se jedná o mléčné kvašení. Nejčastěji se takto nakládá bílé nebo červené zelí, známe také okurky tzv. kvašáky. Nechat mléčně zkvasit lze ale i cukety, dýni, fazolky, květák, ředkvičky, a dokonce i zázvor. Posledně jmenovaný se nejčastěji v kuchyni používá jako koření, které má léčivé účinky. Ty je možné zvýšit, když budete zázvor fermentovat.
Jak připravit fermentovaný zázvor
Na přípravu mléčně kvašeného zázvoru budete potřebovat čerstvý kořen o hmotnosti 250 gramů, 1 lžíci mořské soli, 300 mililitrů jablečného octa a 100 gramů cukru. Zázvor oloupete a omyjete a nakrájíte ho. Jednotlivé malé kousky zázvoru namočíte v soli a necháte je v ní půl hodiny. Pak vložíte zázvor do čisté nádoby.
Ocet přivedete k varu, vmícháte do něho cukr a necháte ho v něm rozpustit. Hotovou šťávu nalijete na zázvor. Tu pak přelijete do uzavíratelné láhve, tu uzavřete a zakryjete čistou utěrkou. Takto necháte láhev do druhého dne. Ráno utěrku sejmete a láhev uložíte ve spíži na dobu 14 až 18 dnů.
Jak užívat fermentovaný zázvor
Vlivem fermentace vzniknou v zázvoru zdraví prospěšné látky. Jíst ho můžete denně v menším množství. Úplně postačí 5 až 6 kousků. S jeho spotřebou to není třeba přehánět. Pokud zázvor získá narůžovělé zbarvení, je to signálem toho, že je správně připravený, respektive že fermentace proběhla tím správným způsobem.
Jak působí fermentovaný zázvor na organismus
Fermentované potraviny obsahují širokou škálu probiotik. Jejich konzumace proto prospívá celému trávicímu systému. Prospěšné jsou i pro žaludek. Ve střevech přispívají k větší tvorbě gastrointestinální flóry. V mléčně kvašeném zázvoru je plno vitamínů a minerálů, zejména vitaminy ze skupiny B, vitamín K2, C a A. Má antibiotické a antikarcinogenní vlastnosti. Zlepšuje imunitu i posiluje vstřebávání minerálů a živin z potravy. Pomáhá regulovat vstřebávání tuků a snižuje chuť na cukr.
Zdroj: Healthline, Healthline