Fibrilace síní je jedním z nejčastějších typů srdeční arytmie. Postihuje miliony lidí po celém světě. Přehlížení příznaků by mohlo mít závažné důsledky pro zdraví.
Fibrilace síní, toto složité slovní spojení, se může zdát jako odborný termín, ale skrývá v sobě problematiku, která by mohla postihnout kohokoli z nás. Řadu lidí však tato srdeční arytmie překvapí svými nepředvídatelnými projevy. Jak se tato porucha projevuje, jak ji poznat a proč bychom ji neměli podceňovat? Bez ohledu na to, zda jste již s touto srdeční arytmií seznámeni, nebo se s ní teprve seznamujete, mějte na paměti, že znalost může být podle University of Illinois vaším nejlepším spojencem v péči o vaše srdce.
Co je fibrilace síní?
Fibrilace síní je srdeční arytmie, která ovlivňuje srdeční rytmy. Namísto pravidelného rytmu bije srdce nepravidelně a často rychleji, což může vést k problémům s cirkulací krve a zvyšuje riziko krevní sraženiny a mrtvice, jak uvádí web Healthline. Fibrilace síní nastává, když specifické buňky v atriu, horních komorách srdce, začnou bít chaoticky a nekoordinovaně. To má za následek ztrátu efektivity srdečního čerpadla a způsobuje řadu příznaků, které nelze ignorovat.
Přednosta kliniky kardiologie (IKEM), prof. MUDr. Josef Kautzner, CSc., uvádí, že fibrilace síní může ovlivnit i ty, kteří jsou zdraví. To se týká přibližně 20 % případů. Někdy může být tato srdeční arytmie dokonce dědičná. U jiných pacientů se fibrilace síní objevuje jako následek léčby vysokého krevního tlaku. Hlavním rizikovým faktorem pro rozvoj fibrilace síní jsou chlopenní vady, které postihují dvoucípou srdeční chlopeň.
Příznaky fibrilace síní
Jedním z nejběžnějších příznaků fibrilace síní jsou rychlé nebo nepravidelné tepy srdce, které můžete cítit jako silné palpitace v hrudi (pocit uvědomování si zvýšeného srdečního bušení, pozn. red.). Toto může být občasné nebo trvat dlouhou dobu. Lidé s fibrilacemi síní mohou také pociťovat zvýšenou únavu a vyčerpání. Srdce pracuje tvrději a nesprávně, což vyžaduje více energie.
Křečové žíly zbytečně hyzdí vzhled nohou. Mezi účinné prvky pro jejich odstranění patří i pohyb nebo vláknina
Dušnost nebo pocit nedostatku vzduchu může být způsobena tím, že srdce nedokáže efektivně pumpovat krev do těla. Fibrilace síní může vést ke snížení toku krve do mozku, což může způsobit závratě, nebo dokonce mdloby. Někteří pacienti mohou cítit nepříjemný tlak či bolest na hrudi v důsledku nepravidelné srdeční aktivity.
Fibriliace síní může zvýšit riziko tvorby krevních sraženin, což může mít za následek mrtvici nebo jiné cévní komplikace. V důsledku chaotického srdečního rytmu může dojít k poklesu krevního tlaku. O tom, které rizikové faktory mohou způsobovat fibrilace síní, jsme vás nedávno informovali v článku na webu Zdravé Stravování.