Pokud vás trápí nespecifikované bolesti svalů, únava, poruchy spánku, napětí a třeba i bolesti hlavy, je možné, že trpíte fibromyalgií. Onemocnění často vede až ke vzniku deprese či úzkostí.
S fibromyalgií se potýkají jen 2 až 4 procenta populace, přičemž ženy častěji než muži. Choroba je nepříjemná v tom, že způsobuje bolesti, které nelze přímo specifikovat. Člověk tak často vypadá jako hypochondr a někdo, kdo si stále na něco stěžuje. Toto nepochopení problémů vede kolikrát až ke vzniku depresí a úzkostí, říká lékařka Nancy Carteron.
Jak fibromyalgie vzniká
Příznaky nemoci se mohou objevit po prožitém fyzickém traumatu, operaci, infekci či psychickém otřesu. Začátek bývá plíživý, pacienta trápí nespecifické potíže a různé bolestivé stavy. Opakovaně kvůli tomu navštěvuje praktického lékaře a může si vysloužit i nálepku simulanta. Minimálně do doby, než se zjistí pravá příčina potíží. Lidé s fibromyalgií mají narušený spánek, objevuje se u nich syndrom neklidných nohou či ztuhlost některých kloubů a svalů, což ovlivňuje i další funkční stavy.
Diagnostika fibromyalgie vychází z příznaků uváděných pacientem
Při diagnostice fibromyalgie je třeba sledovat zejména krevní obraz a funkci štítné žlázy. Vhodné je zaměřit se na hodnoty sérových enzymů a hořčíku, oplatí se také udělat podrobné imunologické vyšetření, případně sledovat revmatoidní faktory a množství neurotransmiterů serotoninu a tryptofanu. Léčba nemoci je pak individuální a je závislá na daném stavu pacienta.
Jak pomůže přírodní léčba
Při léčení fibromyalgie je nutné omezit přetížení a emocionální stres. K tomu pomáhá meditace formou hlubokého dechového cvičení. Jednou z charakteristik nemoci je velká únava, které je třeba předcházet kvalitním spánkem. Pro dobrou duševní pohodu je dobré věnovat se příjemné pohybové aktivitě. Pro někoho je to chůze, pro jiného plavání nebo jízda na kole. V každém případě by člověk s fibromyalgií neměl na pohyb rezignovat, protože ho dokáže udržovat ve fyzické i psychické kondici.
Které vitamíny a minerály konzumovat
Pro boj s fibromyalgií by se měl pacient vybavit také potřebným množstvím některých vitamínů a minerálů. Zde se jako ideální nabízejí hořčík a vitamín D, oba totiž přispívají ke správné funkci svalů a nervů. Někdy nestačí se jen vystavit účinkům slunečních paprsků a je nutné vitamín dodávat prostřednictvím potravinových doplňků.
Zdroj: MedicalNewsToday