Fibromyalgie je vzácné onemocnění, které se obtížně diagnostikuje a vyžaduje diagnostiku od lékařů různých specializací. Donedávna byla neprávem považována za nemoc hypochondrů.
Dříve se jednalo o málo známé onemocnění, které bylo klasifikováno jako revmatické onemocnění. Nyní se o ní začalo mluvit, protože Lady Gaga přiznala, že jí trpí. Jaké jsou příznaky fibromyalgie? Ráno se probudíte vyčerpaní, ztuhlí a rozbolavělí. Selhává vám paměť a bolesti celého těla se střídají s jinými potížemi, říká lékařka Nancy Carteron.
Co je to fibromyalgie
Fibromyalgie je nezánětlivé chronické revmatické onemocnění měkkých tkání (šlach a svalů), u kterého je důležitá včasná a rychlá diagnóza na základě klinických příznaků. Pacient s příznaky je nejčastěji odeslán k revmatologovi, ale vzhledem k souběžným onemocněním vyžaduje konzultaci i s dalšími specialisty. Proto lékaři používají termín „multioborový pacient“.
Jaké jsou příčiny fibromyalgie
Příčina onemocnění není známa. Současný výzkum naznačuje souvislost s centrálním nervovým systémem (mozkem a míchou). Mezi možné příčiny patří poruchy nervového vedení. Nejčastěji je příčinou fibromyalgie nějaký spouštěč. Může se jednat o problémy s páteří, artritidu nebo úraz. Mnoho pacientů si první příznaky fibromyalgie spojuje se stresovými situacemi. Někteří tuto nemoc popisují jako poruchu spojenou s abnormálním (příliš silným) pocitem bolesti.
V případě FMS je zdůrazňován i psychologický a sociální aspekt tohoto onemocnění, protože ovlivňuje i nejbližší okolí pacienta, což může vést k rozpadu vztahů či ztrátě zaměstnání. Pacienti bez podpory a přístupu k diagnostice a léčbě často trpí depresemi.
Příznaky tohoto onemocnění
Fibromyalgie je chronické onemocnění, které se vyznačuje především bolestí a přítomností citlivých (na dotek citlivých) oblastí. Bolest může být rozsáhlá, tupá, hluboká, pulzující, pálivá, chronická a vyskytuje se v různých částech těla. Kritéria pro diagnózu FM vypracovala ACR (American College of Rheumatology). Typickými příznaky fibromyalgie jsou:
- chronické, generalizované bolesti svalů a kloubů v celém těle,
- pocit chronické únavy (také probouzení se s pocitem únavy) a pocit ztuhlosti těla,
- problémy se spánkem.
Vzácnější příznaky fibromyalgie – pacient si navíc může stěžovat i na další příznaky doprovázející bolest:
- poruchy srdečního rytmu (tachykardie),
- gastrointestinální poruchy vyskytující se přibližně u 40–60 % pacientů (syndrom dráždivého tračníku),
- gastroezofageální reflux, bolesti břicha, proměnlivý střevní rytmus, zácpa nebo průjem,
- tachypnoe,
- pánevní bolest,
- syndrom neklidných nohou,
- neustálý pocit studených končetin,
- spánková apnoe,
- kolísání hmotnosti,
- ranní ztuhlost,
- znecitlivění nebo brnění těla,
- problémy s pamětí a soustředěním,
- bolesti hlavy a závratě,
- Raynaudův fenomén (studený nos a ušní boltce, necitlivost prstů na rukou a nohou způsobená záchvatovitou křečí tepen),
- úzkost.
Kdo může onemocnět fibromyalgií
Odhaduje se, že fibromyalgií trpí přibližně 2 až 3 procenta populace, přičemž ženy jsou postiženy mnohem častěji než muži. Fibromyalgie se může objevit v každém věku, ale nejčastěji postihuje lidi mezi 30. a 50. rokem života. Existuje také predispozice k dědičnosti fibromyalgie, pokud jí byli postiženi blízcí příbuzní.
Bylo také zjištěno, že riziko vzniku onemocnění je osmkrát vyšší, pokud se vyskytují další onemocnění spojená s funkční bolestí, tj. bolestí, která nemá žádnou zjevnou příčinu. Na vzniku onemocnění se mohou podílet také imunologické (prodělané infekce) a hormonální (menopauza) příčiny.
Zdroj: Healthline