Odložení na příště se v těchto situacích opravdu nevyplácí. Rakovina pochvy přichází velmi tiše a nenápadně, ale následky můžou být definitivní. Čas už nevrátíte.
Nádorové onemocnění pochvy patří mezi vzácné gynekologické onemocnění. Tvoří pouhé 1 % všech gynekologických zhoubných nádorů. Protože toto onemocnění přichází velmi nenápadně, většina žen přichází k lékaři již v pokročilém stadiu nemoci. Primární zhoubný nádor, který vzniká přímo v pochvě, tvoří až 95 % všech případů tohoto onemocnění. Vyskytuje se především u žen po menopauze. U mladších žen je výskyt ojedinělý. Neignorujte proto žádný z gynekologických příznaků, radí lékařka Holly Ernst.
Abnormální krvácení, bulky nebo vředy
Jakýkoliv typ abnormálního krvácení by vás mělo dovést k vašemu gynekologovi. Krvácení v období mimo menstruaci nebo po menopauze by mohlo naznačovat rakovinu děložního čípku nebo dělohy. Vaši pozornosti by neměla ujít ani žádná bulka nebo vřed, který snadno cítíte například při chůzi. Pokud se zdá tento jev trvalý a nemá tendenci se ztrácet, je na čase svěřit se s problémem svému lékaři.
Vaše břicho může odhalit víc, než si myslíte
Občas se každý cítí nafouknutý jako balón a zejména potom ženy v období menstruace. Máte potíže se dostat do kalhot, aniž byste přibrala na váze, a naopak jste zaznamenala úbytek váhy. Pokud tento stav přetrvává nebo je vaše břicho bez jiné příčiny zvětšené, může ukazovat problém rakoviny vaječníků.
Totéž může naznačit bolest břicha u žen po 45 roku života. U mladších žen většinou bolest signalizuje infekci nebo jiný gynekologický problém. V každém případě je potřeba se svěřit s bolestí vašemu lékaři.
Bolest naznačuje problém skoro vždy
Akutní a silná bolest může mít u mladších žen mnoho příčin. Může jít o mimoděložní těhotenství nebo komplikace spojené s ovariální cystou. Silná a bolestivá menstruace může být způsobena myomy nebo endometriózou. Včasná diagnóza vás může ušetřit od bolesti. Bolest při pohlavním styku byste určitě neměla přehlížet. Pánevní bolest a krvácení po pohlavním styku naznačují sexuálně přenosnou nemoc. Pokud tento stav přetrvává, svěřte se svému gynekologovi, který vás zkontroluje.
Možná „jen“ překonáváte menopauzu
Příznaky menopauzy, jako jsou návaly horka, pocení, zhoršená kvalita spánku a časté změny nálad mohou významně ovlivnit váš každodenní život. Hormonální terapie může být velmi užitečná a existuje mnoho způsobů, jak tyto projevy menopauzy utlumit. Únik moči je u žen běžným jevem a až 40 % z nich trpí inkontinencí po porodu nebo menopauze. Cvičením pánevního dna nebo fyzioterapií lze tento problém zcela nebo alespoň částečně vyřešit.
Zdroj: Healthline