Hashimotova tyreoiditida je porucha štítné žlázy, o které u žen slýcháme nejčastěji. Zjistěte, jestli patříte do rizikové skupiny, radí lékařka Nancy Carteron.
Obvykle se vyskytuje mezi 30. a 50. rokem života a mnohem častěji je to u žen (vyskytuje se u nich přibližně 9krát častěji než u mužů). Co přesně je tato porucha štítné žlázy, žlázy ve tvaru motýla ve spodní části krku, jaké jsou její hlavní příznaky a jak se léčí?
Co je Hashimotova tyreoiditida?
Hashimotova tyreoiditida (Hashimoto’s thyroiditis) patří do spektra autoimunitních onemocnění štítné žlázy a je charakterizována destrukcí buněk štítné žlázy. Jedná se o chronickou lymfocytární tyreoiditidu, při níž je štítná žláza zničena útokem samotného imunitního systému.
Toto onemocnění je nejčastější příčinou hypotyreózy a je obecně snadno léčitelné, ale nikdy nebude definitivně vyléčeno. To znamená, že pokud vám bude tato porucha diagnostikována, budete muset po zbytek života užívat léky, které regulují funkci štítné žlázy.
Příznaky Hashimotovy tyreoiditidy
Hashimotova nemoc v raných stadiích, tedy předtím, než ovlivní funkci štítné žlázy, nemá žádné příznaky. Obvykle postupuje pomalu, několik let, a nakonec způsobuje chronické poškození štítné žlázy. Můžete mít příznaky subklinické hypotyreózy, což je časné stadium hypotyreózy, které se mnohdy zjistí při screeningu štítné žlázy. Příznaky se v tomto případě označují jako nespecifické a je obtížné je spojit s poruchou funkce štítné žlázy.
Časné nespecifické příznaky mohou zahrnovat následující: nesnášenlivost chladu, dusivost hlasu a svírání v krku ze zvýšené velikosti štítné žlázy, ztráta energie, snížené pocení, mírná nervová hluchota, periferní neuropatie, lupénka, deprese, demence a jiné psychiatrické poruchy, ztráta paměti, bolesti kloubů a svalové křeče, vypadávání vlasů, poruchy menstruačního cyklu, spánková apnoe a denní ospalost.
Jak se Hashimotova nemoc diagnostikuje?
Diagnóza onemocnění je potvrzena nálezem zvýšené hladiny protilátek proti štítné žláze v krvi (anti Tg tyreoglobulin, anti TPO peroxidáza). Existují však i pacienti s autoimunitní tyreoiditidou, u nichž nejsou detekovatelné žádné hladiny protilátek. Ultrazvuk štítné žlázy lékaři pomáhá odlišit tyreoiditidu od multinodulární strumy a uzlů, u nichž je podezření na zhoubný nádor.
Pokud má endokrinolog podezření na Hashimotovu tyreoiditidu a současně je přítomen uzlík (malý nádor, který je obvykle nezhoubný), bude nutné provést punkci štítné žlázy tenkou jehlou, aby se vyloučila možnost papilárního karcinomu štítné žlázy.
Je Hashimotova tyreoiditida léčitelná?
Hypotyreóza způsobená Hashimotovou tyreoiditidou se léčí substitučními přípravky s hormony štítné žlázy, jako je levotyroxin. Ve většině případů musí být léčba užívána po zbytek života. U pacientů s Hashimotovou chorobou by se neměla doporučovat náhrada vysokými dávkami jódu, protože není prospěšná, a může být dokonce škodlivá. Doplňování jódu je však v těhotenství nezbytné.
Suplementace selenem ve formě selenometioninu se zdá být prospěšná u pacientů s Hashimotovou tyreoiditidou s nedostatkem selenu a dostatečným příjmem jódu. Pokud jde o vitamín D, nejnovější literatura naznačuje, že existuje souvislost mezi nedostatkem vitamínu D, hypotyreózou a autoimunitou obecně. V každém případě byste měli suplementaci probrat se svým endokrinologem.
Měli by lidé s Hashimotovou tyreoiditidou dodržovat bezlepkovou dietu?
Zatím není jasné, zda bezlepková dieta může zabránit autoimunitním onemocněním. Za zmínku stojí, že pacienti s Hashimotovou tyreoiditidou s celiakií nebo bez ní mohou mít z nízkolepkové diety prospěch, pokud jde o progresi onemocnění a komplikace. Celoživotní bezlepkovou dietu však není snadné dodržovat, mohla by být pro pacienta velmi nákladná a mohla by ovlivnit kvalitu jeho života.
Zdroj: Healthline