Při pravidelných prevenčních kontrolách u praktického lékaře se provádějí i odběry krve, které se posílají do laboratoře. Je totiž třeba zjistit, co přesně se děje v lidském těle.
Když se nebudete cítit dobře, budete pociťovat stálou únavu a do obličeje se vám vkrade nažloutlá nebo bledá barva, objeví se u vás tachykardie, potíže se soustředěním a vyskytnou se i mdloby, pošle vás lékař na krevní testy, které by měly odhalit příčinu vašich potíží. Za vším může být třeba nízká hodnota železa, hematokritu a ferritinu. Co to znamená? Více prozradila lékařka Carissa Stephens.
Co je to hematokrit
Poměr mezi objemem plné krve a červených krvinek nazýváme hematokrit. Vyjadřuje objem erytrocytů v jednotce krve a závisí na velikosti a počtu červených krvinek. Patří do základního vyšetření krevního obrazu. Nízký hematokrit bývá u podvýživy, hormonálních poruch, onemocnění kostní dřeně, onemocnění ledvin, při užívání různých léků či v těhotenství. Mírný pokles jeho hodnoty je možné pozorovat při onemocnění některými viry, během intenzivního stresu i při nespavosti. Společně s hodnotou hemoglobinu lze zjistit, jestli člověk netrpí anémií.
Co je to ferritin
Jedná se o hlavní zásobní formu železa u eukaryot a prokaryot. Jinak je to globulární vnitrobuněčný protein, jenž napomáhá transportovat železo na místo potřeby. Poruchy jeho hladiny mohou znamenat vážné problémy pro lidský organismus, jež mohou souviset s hypotyreózou, obtížemi s dýcháním a mdlobami. Naopak vysoké hodnoty ferritinu ukazují na možný problém s játry či na přítomnost zánětu v těle.
Jak nedostatek v těle napravit?
Při anémii je vhodné doplňovat železo i prostřednictvím stravy, jako je masem, vejci, tmavě zelenou zeleninou, semeny a celozrnnými potravinami. Jíst by se mělo ovoce a zelenina bohaté na vitamín C, který pomáhá železo lépe vstřebávat. Dopřejte si proto kiwi, jahody, rajčata, špenát, avokádo nebo chřest.
Zdroj: Healthline