Venkovní teploty již pomalu, ale jistě atakují třicetistupňové hranice a to mnoho z nás láká k celé škále outdoorových aktivit. Někteří oprášili stará kola, jiní vytáhli kolečkové brusle a ti nejodvážnější naložili maso a svolali víkendovou grilovačku. Jistě nám dáte za pravdu, že křehká zeleninka, voňavé masíčko a lahvinka dobrého červeného vínka nebo oblíbená značka piva tvoří tu pravou grilovací pohodu.
Výživoví poradci nechť zavřou obě oči
Výživovým poradcům a odborníkům na zdravé stravování ovšem vstávají vlasy hrůzou na hlavě už jen při pouhém vyslovení slůvka „gril“: Ano, uznáváme – připálený tuk, hromady grilovaného masa, a alkohol není kombinací, která by našemu tělu bůhví jak prospívala. Čas od času si ovšem může dovolit zhřešit každý z nás. A aby v nás výčitky nehlodaly příliš dlouho, máme pro vás několik rad a tipů, jak minimalizovat rizika, která jsou s grilováním spojená.
Čerstvé suroviny a kvalitní příprava je základ
Ať už nakládáte maso nebo připravujete zeleninový salát, vždy používejte pouze čerstvé suroviny. Marinádu z masa zbytečně neuchovávejte a spotřebujte ji ještě ten den. Nezapomeňte se vybavit praktickým náčiním, které zabrání tomu, aby šťáva nebo marináda z naloženého masa kontaminovala připravovaný salát nebo čerstvé ovoce. Při grilování mějte na paměti, že vnitřní teplota masa musí dosáhnout alespoň 72 °C a po sundání masa z grilu se doporučuje jeho okamžitá konzumace.
Stylové servírování jako základ úspěchu
Abyste u grilu nestrávili více času, než je nezbytně nutné, pořiďte si grilovací náčiní a praktické vychytávky, jenž vám mohou ušetřit spoustu času, a ještě díky nim proměníte přípravu pokrmů v uměleckou disciplínu. Toto náčiní seženete v každém lepším e-shopu, ale i prodejně kuchyňských potřeb a potřeb do domácnosti. Ale dost bylo řečí. Vezměte útokem řezníka a začněte chystat pořádnou grilovačku třeba na příští víkend!