Když tělu chybí hořčík, dává o sobě vědět mnoha způsoby. Raději se na příznaky zaměřte brzy, jinak byste mohli v budoucnu čelit závažnějším následkům. Hladinu tohoto minerálu může ohrozit také koronavirus. Pokud jste onemocnění prodělali, je třeba zvýšit příjem hořčíku, aby tělo mohlo bez problému fungovat.
Výzkumy a studie
Odborné práce hovoří jasně. Vědci z Itálie a Francie zveřejnili v září roku 2020 výsledky svého výzkumu. COVID-19 podle nich zvyšuje srážlivost krve a s tím je spojená vyšší pravděpodobnost mozkové mrtvice nebo infarktu. Dále ohrožuje zdraví střev a snižuje v těle hladinu hořčíku.
Autoři studie upozornili na skutečnost, že nedostatek hořčíku nakonec působí na buňky našeho těla. Hořčík mimo jiné řídí správnou funkci a hodnotu vápníku. S nedostatkem hořčíku v buňce je tedy v těle více vápníku, což nakonec naruší práci orgánů. Postiženy jsou zejména mozkové buňky, nervové buňky, jaterní a cévní.
Zvýšená hladina vápníku v těle
Pacienti, kteří koronavirus úspěšně překonali, měli zvýšenou hladiny vápníku v buňkách, což vedlo k nejrůznějším závažným komplikacím. Autoři studie se domnívají, že užívání hořčíku během koronaviru nebo po zotavení může pomoci zlepšit rovnováhu vápníku.
I v případě, že jste se koronavirem nenakazili, je lepší zkontrolovat, zda je ve vašem těle dostatek hořčíku. O vašem stavu vám napoví hlavně příznaky.
Chuť na sladké
Jakmile po sportovní aktivitě nebo před začátkem menstruace pociťujete ohromnou chuť sníst nějakou sladkou dobrotu, téměř vždy je na vině hořčík, jehož hladina po intenzivním cvičení nebo na začátku cyklu prudce klesá. Pokud neustále toužíte po sladkém, možná vám tělo vysílá jasný signál.
Svalové křeče, bolesti a nespavost
Svalové křeče, a to obzvláště v nočních hodinách během spánku jsou nejčastějšími příznaky nedostatku hořčíku. Čím častěji se záchvaty opakují, čím vyšší je jejich intenzita, a tím závažnější může být nedostatek.
Důležitým úkolem hořčíku je pomáhat mozku odpočívat. Pokud je minerál v těle v nedostatku, jsme neustále napjatí, snášíme hůře stres a samozřejmě špatně spíme. S nedostatkem hořčíku se vyvíjí také syndrom neklidných nohou, což jsou křeče dolních končetin, které se objevují, když se snažíte usnout.
Pálení žáhy a zácpa
Hořčík neboli magnesium také pomáhá funkci trávení, a pokud je ho málo, nestrávené jídlo se vrací zpět do jícnu a pociťujeme nepříjemný pocit pálení žáhy. Pokud vás pálení žáhy začne trápit častěji, zkontrolujte hladinu tohoto minerálu.
Minerál je zodpovědný také za schopnost těla relaxovat, což zahrnuje i trávicí trakt. Samozřejmě může existovat mnoho důvodů, proč vzniká zácpa, ale pokud se spojí s dalšími příznaky, které jsou zmíněné výše, může se jednat o nedostatek hořčíku v těle.