Když se řekne zelí, většina Čechů si představí knedlo-vepřo-zelo nebo pečenou kachnu s knedlíkem. Tyhle pochoutky jsou sice nebe v ústech, nicméně nejsou právě vzorem zdraví, a proto je spousta z nás ze svého jídelníčku vyřadila – a s ním i to zelí. A to je moc velká chyba.
Zelí je totiž jednou z nejzdravějších poživatin, která může na našem talíři skončit, a to jak ve formě kysané, tak i syrové, případně blanšírované. Zařazením této potraviny zpět na naše talíře proto uděláme radost svému tělu.
Léčivé vlastnosti zelené, lehce pikantní hlávkové zeleniny jsou lidstvu známy už po staletí, ve starověkém Egyptě mu byla dokonce připisována božská moc. V dnešní době jsou již také potvrzené vědeckými výzkumy. Chemické rozbory ukázaly, že jeho léčivá síla je způsobena obrovským množstvím vitaminu C a síry. Když požijete množství odpovídající zhruba půl hrnku vařeného zelí, získáte tím pro své tělo téměř polovinu denní dávky vitaminu C.
Předchází zlomeninám a osteoporóze
V půl hrnku vařeného nebo čerstvého zelí na vás čeká plná denní dávka vitaminu K, který se stará o dodávky vápníku do kostí. Takže se dá říct, že konzumace zelí chrání před zlomeninami a osteoporózou. A to už se hodně vyplatí.
Čistí žaludek a střeva a léčí vředy
Bylo prokázáno, že pravidelná konzumace syrového zelí čistí žaludek a střeva od škodlivých zbytků trávené potravy, které mohou vyústit v různé druhy zánětů. To je zejména díky vláknině, které zelí obsahuje vysoké množství. Čisticí efekt mají ale také další látky přítomné v zelné šťávě, která je mimo jiné skvělým prostředkem pro zastavení průjmu a dokonce dokáže vyléčit žaludeční vředy.
Intenzivní kúru na léčbu peptického vředu vyrobíte tak, že rozmixujete půl hlávky zelí se 3 řapíky celeru, 1 zeleným jablkem, půlkou citrónu a zhruba 2 cm zázvoru.
Pomáhá proti kardiovaskulárním chorobám
Americký vědecký časopis American Journal of Clinicla Nutrition uvedl zprávu o tom, že příjem potravin bohatých na flavonoidy, tedy mimo jiné také hlávkové zelí, výrazným způsobem snižuje riziko úmrtí na kardiovaskulární choroby.
Sloučenina anthokyan přítomná v listech této zeleniny potlačuje zánětlivé procesy, které mohou vést právě ke vzniku srdečních a cévních chorob, čemuž prospívá i vysoký obsah polyfenolů, které brání nadměrnému hromadění krevních destiček a snižují tak krevní tlak. Mimoto zelí působí také na krvetvorbu a díky vitaminu K zlepšuje srážlivost.
Pomáhá udržet krásu a mladistvý vzhled
Zelí je účinný detoxikační prostředek, který odstraňuje z jater a krve škodlivé látky, které se v těle usazují. Takováto očista se poté projeví na lépe fungující látkové výměně a tím také na tělesné hmotnosti. Pokud je hubnutí vaším cílem, přiberte do party tohohle kulatého fešáka, určitě vám s tím pomůže. A jako bonus vám díky vysokému obsahu síry zlepší vzhled pleti, vlasů i nehtů, protože podporuje tvorbu keratinu, což je jejich základní stavební kámen. Mimoto odbourává akné a vyhlazuje vrásky.
Fotografie: Pixabay