Pneumonie čili zápal plic je infekční onemocnění, jež napadá plicní parenchym. Toto onemocnění je poměrně závažné a může na zdraví člověka zanechat trvalé následky zvláště, není-li léčeno odpovídajícím způsobem. Pneumonii je možné na základě jejích hlavních příznaků relativně přesně diagnostikovat také laiky, pro aplikaci správné léčby je však vždy nutné se poradit s odborníkem a nechat si provést veškerá doporučená vyšetření.
Charakteristika pneumonie
Zápal plic je onemocnění bakteriálního charakteru, které se projevuje bolestivým zánětem doprovázeným suchým kašlem, který může být vyvolán nejen bakteriálními kmeny streptokoků, stafylokoků nebo pneumokoků, ale také alergickou reakcí, která výrazně omezí funkci plic.
Kromě nich může být pneumonie vyvolána také mikroorganismy nebo chřipkovými viry, tyto se ovšem nevyskytují tak často. Všechny typy zápalu plic mají obvykle stejné projevy, kterými jsou reakce imunitního systému na zánětlivé onemocnění, tzn. zvýšená teplota až horečka, bolest kloubů, únava a vzhledem k napadení respirační soustavy také suchý kašel, jímž se tělo snaží zbavit hluboce usazeného hlenu.
Jak odlišit pneumonii od ostatních respiračních onemocnění
Vzhledem k závažnosti a rizikům, které s pneumonií souvisí, je dobré znát hlavní příznaky, kterými se odlišuje od ostatních méně závažných nemocí dýchacích cest.
Jedná se především o:
- přetrvávající vysoké teploty
- dlouhodobý plicní neproduktivní kašel, jehož intenzita se s odlišnou tělesnou polohou stupňuje
- celková slabost
- nechutenství
- bolesti hlavy
- nespavost
Klíčovým symptomem pneumonie je přetrvávající bezúlevná horečka, která buď neustále (byť mírně) narůstá, nebo se drží mírně nad hodnotou 38 °C. Horečka má u většiny nemocí obvykle kolísavý průběh – u pneumonie se udržuje na stejné nebo rostoucí úrovni. Společně s ostatními příznaky tak signalizuje přítomnost zánětu, který rozhodně vyžaduje důkladné lékařské vyšetření a aplikaci vhodných léčiv.