Rostlinné bílkoviny mohou být pro vaše zdraví stejně prospěšné jako ty živočišné a disponují řadou užitečných benefitů, ze kterých může těžit každý.
Rostlinná strava může být velmi užitečná, a to zejména co se týče hubnutí, regulace krevního tlaku, srdečních funkcí a mnoho dalších aspektů lidského zdraví. Stejně jako živočišná strava totiž nabízí plno důležitých živin, jako jsou zejména bílkoviny, vitamíny, minerály, a navíc také antioxidanty, které chrání tělo před chronickými nemocemi, říká doktor Jared Meacham. Stejně tak se označuje dieta na bázi rostlinné stravy jako jedna z nejprospěšnějších – může vám pomoci například mnohem více než středomořská dieta.
Rostlinné versus živočišné bílkoviny
Bílkoviny se skládají z řetězců molekul známých jako aminokyseliny, kterých se v přírodě vyskytuje 20, přičemž 9 z nich je považováno za esenciální – to znamená, že si je vaše tělo nedokáže vyrobit samo a je nutné získávat je ze stravy. Zbývajících 11 je poté považováno za neesenciální, neboť si je tělo vyrábí právě z těchto 9 esenciálních aminokyselin. Dieta založená na příjmu živočišných bílkovin disponuje všemi devíti v dostatečném množství, stejně jako dieta založená na příjmu rostlinných bílkovin.
Je ovšem důležité zmínit, že rostlinné bílkoviny neobsahují vždy dostatečné množství každé z nich, a to zejména fazole, čočka a hrách – tyto potraviny obvykle obsahují nízké množství cysteinu a methioninu (ty však lze doplnit například ořechy nebo obilovinami). Tato skutečnost je ovšem důvod, proč většina lidí označuje rostlinnou stravu za nedostatečnou – pokud si však sestavíte správně nakombinovaný jídelníček, neměla by pro vás představovat žádný problém. Níže se můžete podívat na nejlepší zdroje rostlinných potravin.
Tofu, tempeh a edamame
Tofu, tempeh a edamame jsou další užitečné potraviny plné rostlinných bílkovin, které se vyrábí ze sójových bobů – ty jsou považovány za plnohodnotný zdroj těchto živin, což znamená, že dodávají tělu všechny potřebné esenciální aminokyseliny. Každou z nich lze navíc velmi snadno přidat do jídelníčku a nevyjdou vás na mnoho peněz. Co se týče jejich obsahu bílkovin, všechny tři potraviny disponují zhruba 12 až 20 gramů na 100 gramů. Stejně tak však obsahují železo, vápník, vitamín K, vlákninu a například také fosfor.
Seitan
Seitan patří podle mnoha zastánců rostlinné stravy mezi nejlepší zdroje. Vyrábí se z lepku, hlavního proteinu pšenice, a na rozdíl od mnoha imitací masa na bázi sóji se po uvaření velmi podobá vzhledu a struktuře masa – to je také důvod, proč ho mnoho lidí nazývá pšeničné maso. V průměru tato potravina obsahuje přibližně 25 gramů bílkovin na 100 gramů, což z něj dělá naprosto skvělý zdroj této živiny. Jedná se také o skvělý zdroj selenu a v menším množství pak obsahuje železo, vápník a fosfor.
Čočka a fazole
Čočka a fazole jsou luštěniny, které patří mezi další skvělé zdroje rostlinných bílkovin (zhruba 20 až 30 gramů na 100 gramů). Stejně tak je lze zařadit do mnoha pokrmů, a to od svěžích salátů po vydatné polévky a kořením obohacené jídla. Jedná se navíc o skvělé zdroje vlákniny, jež je nezbytná pro dobré trávení a pomůže vám snadněji zhubnout. Stejně tak bylo prokázáno, že tyto potraviny podporují růst prospěšných bakterií ve střevech. Mezi jejich další přínosy pro lidské zdraví patří například ochrana před srdečními onemocněními, cukrovkou a některými typy rakoviny.
Zdroj: Pubmed, Healthline