Pokud jsou na vašich mandlích malé bílé skvrny, znamená to, že se v této měkké tkáni nahromadil hnis. Ten je obvykle doprovázený horečkou a bolestí při polykání, říká lékařka Carissa Stephens.
Za hnisavými mandlemi se mohou skrývat různé nemoci a infekce. Hnis může způsobit angínu, ale také zánět mandlí nebo streptokokovou infekci. Dále mohou mandle napadnout houby, které způsobují mykózy, a bojovat můžete také s mononukleózou. Víme, jaké jsou příznaky a projevy jednotlivých nemocí i jak je vhodné je léčit.
Kameny na mandlích i zánět
Angína způsobuje takzvané kameny na mandlích. Je to výsledek akumulace a tuhnutí bakterií, zbytků jídla, mrtvých buněk a hlenu. Zánět mandlí se obvykle projevuje bolestmi uší a halitózou, tedy zápachem z úst. Zánět mandlí je doprovázený horečkou a bolestí při polykání. Hnis v mandlích naznačuje, že zánět je způsobený buď bakterií, nebo virem. Častými doprovodnými příznaky tonzilitidy jsou horečka, bolesti hlavy nebo ztuhlost krku.
V případě, že je způsobená bakterií, vám lékař může předepsat antibiotika. Pokud se u vás hnis na mandlích zapříčiňující zánět objevuje často, může vám být doporučena operace, při níž by vám byly mandle odstraněny.
Dojít může také na streptokokovou infekci, která může způsobit silnou bolest při polykání. Dále otoky mandlí a otoky lymfatických uzlin. Je také možné, že se objeví vysoká horečka. K léčbě infekce je třeba navštívit lékaře, který vám předepíše antibiotika.
Další potíže s mandlemi
Houba Candida albicans může infikovat dutinu ústní a také může být příčinou hnisu na mandlích. Bílé skvrny jsou viditelné i na jazyku a uvnitř tváře. V případě, že je dutina ústní infikovaná houbou, je velmi často oslabená chuť. Mononukleóza je způsobená virem Epstein-Barr a projevuje se silnou bolestí hlavy, horečkou a únavou. Navíc nabobtnají lymfatické uzliny v krku a na těle se může objevit vyrážka.
V každém případě je třeba jakýkoli z těchto stavů léčit. Je potřeba odpočívat, kloktat slanou vodu a pokud možno vyhýbat se kořeněným a kyselým jídlům. Taková jídla, jako je například rajčatová omáčka, mohou dráždit hrdlo a zhoršovat bolest. Důležité je také pít hodně tekutin. Podstatné je totiž udržovat krk ve vlhkosti, protože suchý vzduch hrdlo dráždí. V závislosti na základní příčině problému může lékař navrhnout protizánětlivou léčbu.
Zdroj: Healthline