Hořčík proti každodennímu napětí

Fotografie: Magneb6

Napjatý hrudník, třes rukou, zmatené myšlenky – to jsou některé z fyzických reakcí, které můžete zažívat během stresových období doma nebo v práci. Problémy s úzkostí patří mezi nejčastější duševní onemocnění v naší zemi. Úzkost a stres mohou ovlivnit všechny aspekty života, a proto je snižování stresu nezbytné. Řešením mohou být doplňky stravy, například hořčík. O všem se dozvíte v našem dalším článku!

Přestože existují účinné způsoby zvládání stresu, jako je návštěva psychologa, změna životního stylu nebo užívání léků, zájem o doplňky stravy obsahující hořčík vzrostl díky jejich všestrannosti.

Pokud se potýkáte s příznaky úzkosti, které ovlivňují váš každodenní život, poraďte se se svým lékařem, který vám může nabídnout vhodné rady a doporučení.

Co je hořčík?

Hořčík je minerál nezbytný pro mnoho základních funkcí a procesů v těle. Pomáhá správnému fungování nervů a udržuje normální hladinu cukru v krvi a normální hladinu krevního tlaku. Hořčík se vstřebává jak z potravy, kterou jíme, tak z doplňků stravy.

Pokud nemáte v těle dostatek hořčíku, můžete pociťovat příznaky, jako je úzkost, zrychlený tep, bolesti hlavy, svalové křeče, únava a slabost. Není náhodou, že mnoho lidí tvrdí, že pravidelný příjem hořčíku působí na tělo jako uklidňující lék.

Má hořčík vliv na úzkost?

Ačkoli hořčík může podpořit celkové zdraví a pohodu, vztah mezi hořčíkem a úzkostí není jednoznačný. Zkušenosti však naznačují, že hořčík může zmírnit některé příznaky stresu a úzkosti:

– Hořčík může pomoci regulovat neurotransmitery v mozku, které mají na organismus uklidňující účinek.

– Hořčík může pomoci našemu tělu reagovat na stres a udržovat normální hladinu kortizolu.

– Jednou z reakcí těla na stres a úzkost je svalové napětí. Hořčík je základní živinou pro funkci svalů a pomáhá uvolňovat svalové tkáně. Zajímá Vás, jak lépe zvládat stres? Přečtěte si více informací v tomto článku.

– Hořčík může zlepšit kvalitu spánku tím, že reguluje neurotransmiter GABA, který je důležitý pro spánek. K lepšímu spánku mohou přispívat také účinky hořčíku na uvolnění svalů a regulaci nervového systému.

Které potraviny obsahují hořčík?

Hořčík můžete doplnit prostřednictvím doplňků stravy nebo potravin, které obsahují jeho vysoké množství. Pokud si nejste jisti správným dávkováním, doporučujeme poradit se s lékařem.

Mezi potraviny bohaté na hořčík patří:

– Listová zelenina: Zelenina jako špenát, kapusta a mangold jsou vynikajícími zdroji hořčíku. Obsahují také další důležité vitamíny a minerály, jako je například železo, vápník a vitamín C.

– Luštěniny: Fazole, čočka a cizrna jsou bohaté na hořčík a obsahují také bílkoviny a vlákninu, dále podporují zdraví trávicího traktu a regulaci hladiny cukru v krvi.

– Ořechy a semena: Mandle, kešu, dýňová semínka a chia semínka mají vysoký obsah hořčíku. Tyto potraviny obsahují také zdravé tuky, bílkoviny a antioxidanty, které podporují zdraví srdce.

– Celozrnné produkty: Hnědá rýže, oves a quinoa jsou dobrými zdroji hořčíku. Celozrnné obiloviny obsahují vícero živin včetně vlákniny, vitamínů skupiny B a železa, což přispívá k celkovému zdraví.

– Ryby: Tučné ryby, jako je losos a makrela, jsou nejen bohaté na hořčík, ale obsahují také omega-3 mastné kyseliny, které mohou snižovat zánětlivost a podporovat zdraví srdce.

– Avokádo: Avokádo je ovoce bohaté na živiny, které obsahuje značné množství hořčíku, zdravých tuků, vlákniny, draslíku a různých vitamínů, jako je vitamín K a kyselina listová.

– Banány: Banány jsou známé pro svůj obsah draslíku, ale obsahují také hořčík. Jsou vynikajícím zdrojem energie a mohou pomáhat s funkcí svalů a regulací krevního tlaku.

– Jogurt a mléčné výrobky: Jogurt, mléko a sýr také obsahují hořčík. Tyto potraviny jsou bohaté na vápník a bílkoviny, což přispívá ke zdraví kostí.

Existují vedlejší účinky hořčíku?

Je důležité přijímat dostatek hořčíku, ale jeho nadbytek může způsobit průjem, nevolnost a žaludeční křeče – nazývá se to hypermagnezémie. Užívání doplňků hořčíku může také ovlivnit, jak se v těle vstřebávají některé léky. Před pravidelným užíváním jakýchkoli doplňků se poraďte se svým lékařem nebo lékárníkem!

Sponzorovaný článek