Kombucha není žádnou novinkou. Jde o starověký nápoj, který má svůj původ s největší pravděpodobností v Asii. Z Asie pak dále putoval přes Rusko do západní Evropy. Všude je však pokládán na nápoj velmi chutný s léčebnými vlastnostmi. Někdy se mu také přezdívá čajový kefír nebo kombuchové víno. Nezřídka se do čajů i v sušené podobě přidává.
Popíjení kombuchy je populární už hodně dlouhou dobu, ale na nějakou chvíli tento skvělý nápoj upadl v zapomnění. Přibližně od 70. let se opět stal hitem a v mnoha domácnostech se zabydlel. Nápoj vzniká prostřednictvím kombuchové houby, která žije v roztoku čaje a cukru, kde postupně narůstá. Je-li houba pěstována správně, pak roste a prospívá. Svého majitele může doprovázet klidně po celý život.
Jak nápoj z kombuchy připravit?
Je potřeba koupit si (nebo dostat od známých) násadu kombuchy. Hledat ji můžete také pod názvem scoby. Dále budete potřebovat med (nebo cukr) a černý případně zelený, ale i bylinkový čaj. Čaje můžete i střídat, čímž získáte nekonečné možnosti vůní a chutí tohoto blahodárného nápoje.
Kombucha a zdravotní přínosy
Kombucha je v podstatě totéž, co jiné zakysané nápoje. Vodní kefír (Tibetské krystaly), mléčný kefír, acidofilní mléko, jogurt apod. Všechny tyto zakysané výrobky podporují zdravé trávení, pomáhají při dně, artróze, revmatizmu, kožních problémech, posilují obranyschopnost organismu, působí jako prevence zácpy (regulují stolici) a prevence cukrovky. Vhodné jsou v každém věku, nicméně doporučují se hodně seniorům a lidem pracujících pod tlakem (ve stresu).
Kombuchový čaj obsahuje kyselinu glukonovou, glukuronovou, L-kyselinu mléčnou (+), kyselinu šťavelovou, octovou, nepatrné množství alkoholu (mohou pít i děti), dále pak vitamíny B1, B2, B6, B12, vitamín C. Doporučuje se pít při snižování váhy. Mimo pití je tento nápoj výtečný i k ošetřování problematické pokožky. Stačí si obličej či jinou část těla omývat kombuchovým nápojem. Výtečný je i v boji proti akné.
Nápoj zdraví
Obrázek: pixabay.com