Hřebíček je velice aromatické koření, které je nejčastěji využíváno v kuchyni. Zároveň má blahodárné účinky i na naše zdraví. Má totiž léčivé protizánětlivé účinky.
Jaký je původ hřebíčku?
Hřebíček pochází z Moluckých ostrovů, které patří k Indonésii. Sbírá se z tropického stromu, který se jmenuje hřebíčkovec. Tento strom je schopný se dožít až neuvěřitelných čtyři sta let. Jako koření se používají nerozvinutá poupata jeho květů, ty se pak suší. Při sběru jsou totiž poupata růžově zbarvená. Hřebíček byl používán již ve starověké Číně. Jeho historie je tak neuvěřitelně dlouhá.
Využití hřebíčku v léčitelství
Koření je možné použít ve stomatologii. Díky obsahu eugenolu je hřebíček doporučován jako přírodní dezinfekční a anestetický prostředek. Lze jej žvýkat v ústech celý, nebo z něj zhotovovat různé tinktury, oleje, nebo prášek. Také skvěle osvěží dech, protože je schopen v dutině ústní zredukovat bakterie. Můžete ho používat tedy místo žvýkačky. Výborně působí tohle koření i v těchto případech:
- Při bolestech hlavy: pokud trpíte na migrény, je možné smíchat čtvrt lžičky hřebíčkového oleje s tím skořicovým a jemně si směs vtírat do oblasti spánků. Můžete rovněž potírat i jiná bolestivá místa, jako například čelo.
- Při nachlazení: hřebíček má antiseptické a analgetické účinky, proto se doporučuje jako podpůrný prostředek při léčbě nachlazení, nebo při chřipce. Sníží bolesti v krku, zmírní kašel a dokáže uvolnit ucpaný nos. Čaj s hřebíčkem je v období chřipek ideálním doplňkem k podpoře zdraví.
- K snížení cholesterolu v krvi: hřebíček je schopný podpořit i snížení zvýšeného cholesterolu v krvi. V roce 2004 byla v Americe provedená studie, která prokázala, že lidé, kteří pravidelně hřebíček v jakékoliv formě konzumovali, měli nižší hladinu LDL (zlého) cholesterolu než ti, co hřebíček nekonzumovali vůbec. Hladina dobrého HDL cholesterolu se však testovaným osobám nezměnila.
- K celkové regeneraci: hřebíček také podpoří celkovou regeneraci organismu, díky němu budete i lépe usínat a nastartujete svůj nervový systém.
Hřebíček je také vhodný na podporu trávení a kožní potíže
Pakliže trpíte na nadýmání a pálení žáhy, hřebíček dokáže také pomoci. Odvar z tohoto koření je dobré při potížích se zažíváním popíjet v menších dávkách během dne. Léčivý nápoj připravíte z jedné až dvou lžiček sušeného hřebíčku mletého na prášek, který zalijete asi 250 mililitry vody, pozor na předávkování eugenolem! Výborně se hodí hřebíček i na revmatické onemocnění v podobě mastí a olejů, nebo při mykotických onemocněních kůže. Redukuje rovněž produkci tělesného potu a jeho zápach.
Pestré využití v kuchyni
Tohle exotické koření se perfektně hodí do svařeného vína, omáček, ovocných kompotů a netradičních pokrmů. Má výrazné aroma a mírně kořeněnou chuť.
Fotografie: Pixabay