Skoro každý ve svých kuchyňských zásobách objeví hřebíček. Kouzelně voňavé koření, které má mnoho z nás spojené především s Vánocemi, a tudíž také se svařeným vínem, nebo aromatickými, či exotickými pokrmy. Hřebíček ale nemá pouze kulinářské uplatnění, dá se použít i jako přírodní lék. Má nespočet příznivých účinků pro naše tělo.
Hřebíček nejen na bolavé zuby
Jako přírodní léčivo hřebíček lze využít následujícími způsoby:
- působí proti bolestem chrupu, protože má anestetické a protizánětlivé účinky (jeho užití ale vždy konzultujte se svým stomatologem)
- dále je hřebíček možné užít k výrobě odvarů a výluhů určených k obkladům na různé druhy infekčních ran, podporuje totiž hojení
- můžete si z něj zhotovit i masážní krém, který uvolní a prohřeje namáhané svaly
- hřebíčkový olej, či mast zase skvěle pomůže proti bolestem hlavy
Hřebíček jako prastaré koření
Tohle koření je tu s lidstvem snad už od nepaměti. Jeho užívání bylo zpozorováno už před dvěma tisíci lety, například ve starověké Číně. Z Číny se pak postupně dostal do Evropy prostřednictvím arabských obchodníků. Hřebíček obsahuje vysoké množství takzvaného eugenolu, který snižuje aktivitu enzymů a tím pomáhá proti zánětům, infekcím, a dokonce může pomoci preventivně chránit lidský organismus před vznikem rakoviny.
Co si z hřebíčku vyrobit?
Hřebíček lze žvýkat celý, budete tak působit proti již zmíněným bolestem zubů a mimo jiné i osvěží váš dech. Dále si z něj můžete vyrobit odvary, čaje, nebo masti, či oleje. Jednoduše ho jen rozdrtíte, nebo pomelete a utvoříte jemný prášek, který smícháte s vybranými ingrediencemi.
Jaké další složky hřebíček obsahuje?
Exotický hřebíček se může pyšnit dalšími blahodárnými složkami jako jsou vitamíny A, B – především thiamin, niacin, riboflavin, pak vitamín C, E, K, dále obsahuje kyselinou listovou a určitý podíl vlákniny, proteinů, sacharidů a zdravých tuků. Co jen podotknout na závěr? Tohle koření si pro jeho skvělé vlastnosti zkrátka nenechte ujít!
Fotografie: Pixabay