
Hygienici vydali seznam nebezpečných kosmetických produktů, které se prodávají po Evropě. Během studií zjistili, že obsahují látku BMHCA.
Během posledních týdnu došlo po celé Evropě k hygienickým kontrolám, které se zaměřovali především na prodávanou kosmetiku. Jak už je tomu však zvykem, objevila se řada produktů, které nesplňovaly normy a musely tak být staženy z trhu. Některé z nich dokonce podle webu TN obsahovaly 2-(4-terc-butylbenzyl)propionaldehyd, což je látka, která může poškodit reprodukční systém, zdraví nenarozeného dítěte nebo způsobit senzibilizaci kůže.
Závadná kosmetika v Evropě
Dokonce i v Česku došlo k nebezpečnému objevu. Jednalo se o produkt Elizabeth Arden Green Tea Cherry Blossom GCBF40002, který nesl číslo šarže 2FA4. Jde o toaletní vodu ze Spojených států. Italští hygienici poté nahlásili prostřednictvím systému RAPEX obsah látky 2-(4-terc-butylbenzyl)propionaldehyd v oblíbeném deodorantu Borotalco Active-Odor-Converter Deo Roll On – 0% ALCOHOL s čísly šarže 02812 a 26002.
Lépe nedopadly ani výrobky Dove, a to zejména deodorant Dove Go Fresh Pear and Aloe Vera Scent a tekutá mýdla Dove Caring Hand Wash a Dove Lavaggio a mano delicato-lozione detergente per mani curative. Italští hygienici dále varovali před tělovým krémem Nivea Creme Soft 80854 s číslem šarže 81748390 a čárovým kódem 42217701 a pleťovým tonikem Garnier Fresh Essential s číslem šarže 2282441 pocházejícím z Francie.
Albert prodával zdravotně závadné máslo. Inspekce odhalila plíseň v tomto oblíbeném výrobku
V neposlední řadě pak došlo prostřednictvím systému RAPEX k varování před barvou na vlasy Schwarzkopf & Henkel Palette professional performance. Nebezpečnou látku obsahovaly výrobky Blond 7-6, Hazelnut brown 5-8, Honey chestnut 4-6, Light blond 8-6, Light brown 5-1, Marron glacé 5-24 a Red chestnut 5-28. Na Zdravém Stravování jsme také psali, co ve skutečnosti mohou znamenat červené skvrny na pokožce.