Hyperaktivitu u dětí ovlivňuje z velké části i strava

Velmi živé, neposedné děti nazýváme hyperaktivními, často se jedná o tzv. překyselené děti, které mohou zároveň trpět i různými alergiemi. Klíčovým zdrojem překyseleného organismu jsou nevhodná strava, cukr, nemoci, léky, stres a strach. Lékaři v těchto případech doporučují vyváženou zdravou stravu a nezbývá, než souhlasit.

Cukr

Cukr je zdroj rychlé energie (kyselé energie). Hyperaktivní dítě je velmi aktivní – huláká, gestikuluje, poskakuje, má neklidné ruce i nohy, je těžké ho na delší dobu zaujmout. Nicméně takto aktivní je pouze do okamžiku, než mu energie dojde a náhle je protivné a vyčerpané. Bude potřebovat opět dobít baterie – překyselit organismus. Zní to jako začarovaný kruh, ale prostřednictvím správně sestaveného jídelníčku se dá tento kruh rozetnout.

Hyperaktivita + alergie

Hyperaktivní děti nemají rády zásady, řád a pravidla. To se bohužel promítá nejen do jejich chování a projevování, ale i do stravy. Děti trpí poruchami učení, chování a soustředění. Hyperaktivní (překyselené) děti, které mají navíc i alergie se necítí jakoby dobře ve vlastní kůži, proto se často objevují na pokožce ekzémy a dermatitida. Problém tkví ve špatném vnitřním prostředí.

Co potřebují hyperaktivní děti?

Bylo zjištěno, že hyperaktivním dětem chybí v těle především vápník a hořčík. To, co takové dítko potřebuje, jsou zásadité minerály a celková úprava stravy. Kyselá energie působí v životě dítěte chaos. Stav dětí označovány za hyperaktivní se zlepšil o 50 %, jakmile jim byl upraven jídelníček a některé potraviny byly z jejich jídelníčku zcela vyloučeny a naopak doplněny o nové.

Co dítěti nedávat

Potraviny s vysokým obsahem konzervačních látek a barviv – po jejich konzumaci se stav hyperaktivity zhoršuje. Čtěte etikety! Zvlášť nebezpečná je kyselina propionová – E 280, kyselina benzoová – E 210, oxid siřičitý – E 220 a nitráty, jako jsou kanthaxanthin – E 161 či tatrazin – E 102. Dále pak bifenyl – E 230, karamel – E 150, dusičnan draselný – E 252, dusitan sodný – E 250, glutamát sodný – E 621, arabská guma – E414.

Vysoký obsah mívají ochucené nápoje. Doporučováno je rovněž vyhnout se výrobkům konzervovaným fosfáty anebo s čísly: E 341, E 338, E 450. Nemělo by docházet k překračování spotřeby fosforu, který je součástí zahušťovacích a želírovacích výrobků – pudinky, jogurty, salámy, tavené sýry, některé čokoládové výrobky, minerálky.

Co dítěti podávat

Domácí vyváženou stravu! Čerstvé ovoce a zeleninu, dostatek vitamínů B a hlavně vitamínu B 4 (zdrojem je zelená listová zelenina, mléčné výrobky, maso, ovoce a celozrnné produkty). Zajistěte dostatečné množství vápníku – ZKLIDNÍ NEPOSEDNÉ DĚTI. Zdrojem je mák, mořské ryby, sezamová semínka, mléčné výrobky, brokolice, špenát, fazole, natural (neloupaná) rýže, ostružiny, rozinky, citrony.

Důležitý je i dostatek hořčíku pro funkci nervových buněk. Zklidňuje, zlepšuje psychický stav, lépe po něm děti spí. Najdete jej v ovesných vločkách, mořských rybách, pšeničných klíčcích, libovém masu, zelených bylinkách, banánech, jáhlách, špenátu. Omega 3 nenasycené mastné kyseliny mohou zlepšit příznaky nejen hyperaktivity, ale i dyslexie.  Zařaďte dítěti do jídelníčku alespoň jednou až dvakrát do týdne jídla z mořských ryb.

Obrázek:pixabay.com