Hypnagogie je určitý stav, ke kterému může docházet při přechodu z bdělého stavu do spánkového režimu. Často však vyvolává záškuby a další příznaky.
Hypnagogie je přechodný stav vědomí mezi bděním a spánkem, který běžně vyvolává mimovolné a představové zážitky, záškuby těla, nebo dokonce paralýzy. Podle statistik se s ním setkává až 70 % populace, přičemž mnozí lidé často neví, z jakého důvodu k tomuto stavu dochází. Jedná se však o poměrně běžnou záležitost, která nemá negativní vliv na vaše zdraví, ale často vás může vyděsit nebo překvapit, říká doktor Raj Dasgupta.
Jak dochází k hypnagogickému stavu vědomí
Neurony v lidském mozku spolu komunikují prostřednictvím určitého druhu reakcí v důsledku elektrické aktivity. Tuto aktivitu lze naměřit v 5 různých vlnách, a to vln delta, théta, alfa, beta a gama. Pokud je ovšem člověk vzhůru, mozek produkuje spíše vlny alfa a beta, přičemž vlny beta převažují. Jakmile pak začnete být ospalí, převládají vlny alfa. Poté, co však ulehnete do postele, začínají tyto vlny klesat až o 50 procent a dostáváte se do přechodného období k první fázi spánku – právě tehdy může docházet ke stavu hypnagogie.
Lze tedy říci, že během tohoto krátkého období, které běžně netrvá déle než 5 minut, váš pocit přítomnosti přechází z reálného světa do světa snů – a když k tomu dojde, lidé běžně zažívají halucinace, lucidní snění, záškuby těla, a mnohdy dokonce spánkovou paralýzu.
Hypnagogické halucinace
Hypnagogické halucinace jsou imaginární události, které se zdají být skutečné, když jste na pokraji usnutí. Obvykle bývají zrakové, sluchové nebo hmatové, ovšem mohou se týkat i vašich dalších smyslů, pocitů či pohybů. Tento příznak se nejčastěji vyskytuje u mladých dospělých a dospívajících, přičemž s postupem věku ubývají – setkat se s nimi mohou více ženy než muži. Podle odborníků není zcela jasné, co tyto halucinace způsobuje, ovšem mezi rizikové faktory patří především:
- užívání alkoholu nebo rekreačních drog,
- nespavost,
- stres a úzkost,
- narkolepsie,
- bipolární porucha,
- deprese.
Halucinace se mohou objevit ve formě měnících se barev, výskytu náhodných geometrických obrazců, blikajících světel a obrazů lidí, zvířat nebo umělých tváří.
Sluchové halucinace
Až 34 % hypnagogických halucinací zahrnuje také zvuky. Ty mohou být jak tiché, tak i velmi hlasité – například rány do zdí nebo šeptání do ucha. Lidé pak mohou slyšet i zvonění telefonu, zvuky zvonku u dveří, hlas říkající jejich jméno či jiné hlasy nebo slova. Dále se pak před fází spánku často objevují halucinace ve formě pocitů beztíže, létání, pádu nebo přítomnosti druhé osoby v místnosti.
Hypnogogické záškuby
Hypnagogické záškuby jsou náhlé svalové kontrakce, které se mohou objevit při přechodu mozku do spánkového režimu. Nejčastěji způsobují náhlé a silné stahování svalů, jež vás může velmi snadno probudit – nemusíte se však bát, protože se nejedná o známku zdravotních problémů. Ve skutečnosti tento stav postihuje asi 60 až 70 % světové populace.
Spánková paralýza
Spánková paralýza je stav, během kterého máte pocit, že jste vzhůru, ale nemůžete hýbat svaly. Tento stav se také často vyskytuje spolu s hypnagogickými halucinacemi a trpí jím zejména lidé s narkolepsií. Ačkoliv může být tento příznak v mnoha případech opravdu děsivý, vždy odezní během několika minut, a to bez jakýchkoliv zdravotních následků.
Zdroj: Healthline