I s Crohnem se dá dobře žít!

Fotografie: Freepik

Bolesti břicha, nevolnosti, dlouhotrvající průjem, hubnutí, afty v ústní dutině. Nepříjemné průvodní znaky, které by vás měly dovést k lékaři. Zažívací obtíže, které neustávají, naznačují problémy s trávícím traktem. Jednou z chorob, která patří k chronickým a dokáže výrazně zkomplikovat život, je autoimunitní zánětlivé onemocnění: Crohnova choroba.

Objevuje se většinou mezi 20. a 40. rokem věku a její původ je nejasný a prozatím tedy neléčitelný. Crohnova choroba postihuje tenké střevo (50 %), tlusté střevo (30 %), vzácněji jícen a trávicí trubici nebo konečník. Záněty se objevují na stěnách střeva a vytvářejí píštěle a hnisavé abscesy, což může vést k jizvení a zužování střeva, jeho protržení či srůstání a následné neprůchodnosti. V nejtěžších případech je třeba chirurgické řešení, při němž se musí postižená část střeva odstranit. 

Infekce, ale i dědičnost, alergie, životní styl

Spouštěčem zánětu bývá infekce (viry, bakterie, plísně), snížená imunita, asi v 5 % to může být dědičnost, špatný životní styl (těžká smažená a kořeněná jídla, kouření, nadměrná konzumace alkoholu), znečištěné životní prostředí, užívání některých léků, potravinové alergie, nedostatek vitaminu C. Mezi nejčastější projevy Crohnovy choroby patří nechutenství a záněty v ústní dutině, dlouhodobé nevolnosti, zažívací obtíže, průjmy, bolesti břicha v různých místech, horečka kolem 38 stupňů Celsia, únava, krvácení, bolesti kloubů, záněty kůže.

Léčba

Při stanovení diagnózy hraje roli nejen rodinná anamnéza, ale především krevní testy, které odhalí zánětlivé markery, vyšetření břicha (CT, ultrazvuk, sono) a kolonoskopie (vyšetření střev). Léčba spočívá v tlumení vzplanutí zánětu (relapsu) antibiotiky, v těžších případech kortikosteroidy či imunosupresivy, které oslabují autoimunitní reakci organismu. Vždy je třeba dodržovat bezezbytkovou dietu, aby se nedráždila střeva. V současné době je pro všechny závažné případy dostupná biologická léčba.

Život s Crohnem

Vyžaduje nejrůznější omezení, ale pokud na ně pacient přistoupí, dá se výskyt vzplanutí snížit na minimum a ženy s touho nemocí mohou bez obtíží otěhotnět a porodit zdravé dítě. Základem péče při autoimunitním zánětlivém onemocněním je dieta. Každý nemocný postupně zjistí, jaké potraviny mu dělají dobře a co je třeba z jídelníčku zcela vyloučit. Pro Crohnovu chorobu platí obecné zásady: vyloučit konzumaci mléka, oříšků a semínek všeho druhu, slupky. Stejně tak smažená, tučná a kořeněná jídla, potraviny, které nadýmají (kapusta, zelí, luštěniny…). Závadný může být také lepek, proto je vhodné zařadit bezlepkové potraviny. Nemocná střeva naopak vítají ryby s vysokým obsahem nenasycených mastných kyselin, dietní masa (kuře, králík), brambory, dušenou zeleninu, banány, zralé meruňky. Je třeba zcela vyloučit kouření, omezit výrazně kávu, alkohol, sladkosti. Když přidáte pobyt na čerstvém vzduchu, pohyb a odpočinek, vašim střevům prospějete.