Nákaza bakterií H. pylori je velmi nebezpečný problém, který může ohrozit vaše zdraví. Pokud rozpoznáte její typické příznaky, co nejdříve vyhledejte lékaře.
Pokud mi něco nahání strach, tak jsou to nebezpečné bakterie Helicobacter pylori (H. pylori), které mohou být obsaženy v některých potravinách, nebo dokonce mohou kontaminovat vodu. Jedná se totiž o velmi nebezpečný organismus, který obvykle infikuje sliznici žaludku či dvanáctníku a je hlavním rizikovým faktorem vzniku žaludečních vředů a chronické žaludeční zánětlivé nemoci. Je proto důležité, abyste byli na pozoru před jejími typickými příznaky, které popsala lékařka Alana Biggers.
H. pylori a nejčastější příznaky její nákazy
H. pylori může postihnout kohokoli, bez ohledu na věk nebo pohlaví. K jejímu přenosu obvykle dochází v důsledku kontaktu s infikovanou osobou, nedostatečné hygieny, což je téma, o kterém na webu ZdravéStravování často píšeme, nebo konzumací kontaminovaných potravin či vody. Jedná se však o velmi nebezpečný organismus, který může mít závažný dopad na vaše zdraví, a proto je dobré mít se na pozoru před jeho typickými příznaky. Patří mezi ně zejména:
- tupá nebo pálivá bolest žaludku (zejména když máte prázdný žaludek),
- nadýmání,
- nevolnost,
- nevysvětlitelné hubnutí,
- zvracení,
- říhání,
- nechutenství.
Jakmile na sobě pocítíte některé z výše uvedených příznaků, raději navštivte lékaře. Ten provede diagnózu infekce H. pylori na základě různých testů, jako jsou například krevní testy, testy na stolici nebo endoskopie žaludku s biopsií sliznice. Pokud bude nákaza potvrzena, odborník vám se vší pravděpodobností doporučí užívání kombinace antibiotik a léků snižujících kyselost žaludeční šťávy.
Krev se v moči neobjevuje pro nic za nic. Mezi časté příčiny patří i ledvinové kameny nebo infekce
Bakterie nemusí vykazovat příznaky
Někteří lidé potýkající se s nákazou H. pylori dokonce nemusí mít žádné příznaky. Bohužel však v takovém případě mohou bakterie podle lékaře Saurabha Sethiho poškodit vnitřní ochrannou výstelku žaludku a způsobit další onemocnění, jako je peptický vřed – to poté může vést k dalším nepříjemným příznakům, včetně bolavého břicha, pálení žáhy, nevolnosti a zvracení, ztráty chuti k jídlu, nevysvětlitelného hubnutí, krvácení a nadměrné plynatosti. Pokud se s jakýmkoliv z těchto příznaků potýkáte, je důležité co nejdříve navštívit lékaře a zahájit léčbu.