Inkontinence moči je název pro únik moči, který nelze ovládnout vůlí. Vzniká z různých příčin.
Zaznamenali jste v poslední době tento problém? Týkat se může osob obou pohlaví a jakéhokoli věku. Je ale pravda, že s rostoucím věkem se výskyt této poruchy zvyšuje. Lidé, kteří trpí úniky moči, často nejdou k lékaři. Důvodem bývá pocit studu a neochota mluvit o problému s cizím člověkem. To ale jistě není správně, inkontinence lze ve většině případů vyléčit, nebo alespoň výrazně omezit.
Hledání příčin a diagnostika
I přes přirozený pocit studu, je tedy nutné navštívit lékaře, Nejlépe specialistu, což je v tomto případě urolog. Uvědomte si, že ten je na podobné problémy a ostych pacientů opravdu zvyklý, a sedí tam proto, aby jim pomohl. Věřte proto také, že pokud podobné problémy trápí i vás, pomůže vám také.
Bude se ptát na otázky typu: Jak často a při které činnosti k únikům dochází? Kolikrát za noc vás budí plný močový měchýř? Dochází k úniku moči také při pohlavním styku? Používáte inkontinenční pomůcky? Trpíte nějakým jiným chronickým onemocněním, například cukrovkou? Máte v moči viditelnou krev?
Na základě vašich odpovědí vás pravděpodobně lékař pošle na laboratorní testy krve a moči, které mohou odhalit zdravotní příčiny, jako je zánět močového měchýře a dalšího močového ústrojí, ledvinové kameny, zhoršený, nebo dosud nediagnostikovaný diabetes a další.
Po provedení těchto základních vyšetření můžou následovat další, která už ale budou cíleně zaměřená na příčinu vašich potíží. Velmi pravděpodobně také dostanete takzvaný mikční deník. Tam budete po dobu 24 hodin zapisovat přijaté i vyloučené tekutiny. Přesnost těchto záznamů je velmi důležitá pro určení správné diagnózy.
Jak zmírnit potíže a druhy léčby
Únik moči při kašli, kýchnutí, nebo sportu by vás měl motivovat k posílení pánevního dna. K tomuto účelu je určená celá řada cvičení a nejrůznějších technik, je to ale dlouhodobý proces, který vyžaduje velkou dávku trpělivosti a vytrvalosti. Zlepšení můžete očekávat spíš v řádu měsíců, než týdnů.
Omezte také kávu, alkohol a velké množství citrusové šťávy. Tyto tekutiny mohou dráždit močový měchýř a zhoršovat váš stav. I když trpíte inkontinencí, dodržujte přiměřený pitný režim. Omezení příjmu tekutin by mohlo způsobit zánět močových cest a dehydrataci, což by vaše potíže jen zhoršilo.
Terapií existuje celá řada. Na základě předchozích vyšetření vám lékař doporučí postup léčby. Může to být léčba pomocí léků, které posilují močovou trubici, nebo léčí zánět, pokud byl v moči zjištěn. Může se jednat i o elektroléčbu a magnetoterapii, které pomohou s posílením pánevního dna.
Také vám může být doporučen takzvaný trénink močového měchýře, díky kterému získáte přehled o všech dostupných toaletách v místě bydliště. Samozřejmě to může být i léčba chirurgická, nebo zavedení implantátu. často se však jedná o kombinaci těchto terapií.
Zdroj: Healthline