Inkontinence moči je častým problémem postihujícím velkou část populace bez ohledu na věk a na pohlaví, říká lékařka Mary Ellen Ellis.
Tento problém byl však vypozorován také u mladších jedinců. Zejména u nich způsobuje inkontinence značné problémy a dysfunkce. Je to způsobené mimo jiné tím, že jde o tabuizované téma. Náhlý únik moči se častěji vyskytuje u žen, konkrétně třikrát častěji než u mužů. Dopady inkontinence moči jsou viditelné v osobním, sociálním a profesním životě jedince.
Únik moči snižuje sebevědomí
Inkontinence je faktor sníženého sebevědomí a také důvod izolace od okolního světa. Provedené studie ukázaly, že navzdory významným účinkům na zdraví, sebeúctu a kvalitu života člověka, hlásí tento problém jen malé procento postižených osob. Obecně existuje okolo otázky úniku moči mnoho zmatků a otázek. Kvůli tomu pak spousta lidí neví, co je pravda a co je lež. Rozptylme tedy spekulace. Nejprve si pojďme říct, že inkontinence není nemoc, ale příznak dysfunkce.
Příčiny se proto kromě stárnutí nacházejí v jiných patologických stavech, jako je chronický kašel, stres, kouření nebo obezita. U žen může být příčinou těhotenství, porod nebo menopauza. Naopak u mužů mohou být příčinou problémy s prostatou. Na únik moči může mít vliv i nadměrná konzumace alkoholu nebo kofein či sedavý způsob života, a to hlavně u lidí do třiceti let. Naopak pomoci předcházet problémům může zdravý životní styl. Na posílení svalů existují speciální cviky pro muže i pro ženy.
Není to nevyléčitelné
V případě, že je únik moči včas diagnostikován, je léčen terapií, léky nebo chirurgickým zákrokem. Problém je, že je to stále tabu a muži i ženy o tomto problému často mlčí. Pro uzdravení je rovněž vhodné změnit jídelníček. Potraviny a nápoje jako káva, čokoláda, kořeněná jídla, alkohol, kouření nebo sycené nápoje jsou příčinou rakoviny močového měchýře. Ty je vhodné omezit, jelikož také mohou vést k inkontinenci. Vůbec není pravda, že inkontinence dříve nebo později postihne každého. Nevyskytuje se u všech lidí.
V některých státech se rozhodli proti tomuto tabu bojovat kampaněmi. Propagovali tak tento problém, aby zvýšili důležitost kontroly a zkoumání symptomů urologem. Správná léčba je totiž ta, která tento jev buď výrazně sníží, nebo dokonce úplně vyléčí. Její diagnóza navíc zároveň zlepší kvalitu života pacienta a pomůže mu nadále dělat úplně vše, co má rád. Přitom se nemusí bát úniku moči, který by ho nějak brzdil při každodenních činnostech.
Zdroj: Healthline