Zánět sedacího nervu dokáže potrápit značnou bolestí a omezením pohybu. Ulevit si však zvládnete sami doma

Fotografie: Freepik

Zánět sedacího nervu dokáže člověku dost znepříjemnit život. Když už se ale Ischias objeví, můžete si s ním efektivně poradit i sami doma, říká lékař William Morrison.

Ischiatický nerv je největší v lidském těle. Rozděluje se v dolní části zad, pokračuje v oblasti boků a táhne se oboustranně přes hýždě, nohy a chodidla. Většina případů ischiasu je způsobeno vyhřezlou meziobratlovou ploténkou, která zajišťuje odpružení pod každým obratlem. Pokud je vytlačena ze svého místa, dochází k jejímu vyhřeznutí. Důvodem může být nadměrná fyzická aktivita nebo nevhodná zátěž při sportu. Projevuje se bolestí dolní části zad, ale třeba i mravenčením, svalovou slabostí nebo snížením citlivosti.

Fotografie: Freepik

Rizikové faktory a léčba

Ischias se nejčastěji objevuje u lidí ve věku 30 až 50 let. Mezi důležité faktory patří určitě hmotnost, kdy je při nadváze nebo obezitě mnohem vyšší pravděpodobnost k vyhřeznutí ploténky a následné tvorbě zánětu. Rizikovým faktorem je neméně i cukrovka. Dalším předpokladem pro vznik tohoto nepříjemného onemocnění je dlouhodobé zvedání těžkých břemen, nevhodnou zátěží při sportu nebo špatným způsobem sezení.

Fotografie: Freepik

 

Pokud vás tato nemoc zastihne a trpíte bolestí, většinou pomůže klidový režim nejlépe podobu šesti týdnů. Ve všech případech není nutná návštěva lékaře, ale pokud je bolest nesnesitelná, omezující nebo neustupuje, je správnou volbou nechat určení diagnózy a následné péče na lékaři. Ten může předepsat léky tlumící bolest, doporučit obstřiky nebo fyzioterapii. Pokud nedochází ke zlepšení stavu pacienta, zvažuje se i chirurgická léčba.

Jak ulevit od bolesti doma

Úlevu od bolesti vám mohou přinést teplé a studené obklady, které budete střídavě přikládat na postižené místo. Horkou vanu určitě vynechejte, ta by bolest jen zhoršila. Doporučuje se spát na tvrdším povrchu a držet oblast bederní páteře v teple. I když může přinést poloha vleže úlevu, doporučuje se raději z dlouhodobého hlediska lehké cvičení nebo procházky. Věnujte se preventivně pravidelné fyzické aktivitě a především posilujte zádové svalstvo.

Fotografie: Freepik

Jednoduchou technikou cvičení můžete bolest zmírnit. Udělejte si chvilku času a na pomoc si vezměte tenisový míček. Lehněte si a míč umístěte přesně pod bolavý sval. Pohybujte tělem pomalu a opatrně posouvejte míček kolem postiženého místa. V momentě, kdy cítíte bolestivý bod, měli byste na něm vydržet 20 sekund. Pokud nemáte k dispozici míč, můžete v ležící poloze jemně přitahovat ohnutou nohu v koleni a v bolestivém bodu vydržet 30 sekund. Po každodenním cvičení se pomalu dostaví úleva od bolesti.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]