Hygiena je nezbytnou součástí každodenního života. Pokud se však nevysprchujete jeden den, nemusíte se bát, že byste dělali něco špatně. Většinou je tomu přesně naopak.
I když existuje spousta protichůdných rad o tom, jak často byste se měli sprchovat, možná je ve skutečnosti ta nejsprávnější nesprchovat se každý den. Pro některé to může znít nehygienicky, ale každodenní sprchování by mohlo být špatné pro vaši pokožku. Doporučuje se sprchovat pouze obden nebo 2–3krát týdně, říká doktorka Carissa Stephens.
Jak často už je příliš často?
Výše uvedené doporučení dermatologů neznamená, že musíte omezit svou rutinu sprchování. Pokožka každého člověka je jiná a kůže se může sezónu od sezóny měnit. Například v zimě může být vaše pokožka sušší a v takovém případě může příliš časté sprchování způsobit extrémní vysušení.
Protože neexistují žádná striktní pravidla, jak moc je příliš mnoho, je důležité znát dobře své tělo a určit, co vaše pokožka snese. Pokud se budete sprchovat častěji, může to vést k nepohodlí a nejspíše zaznamenáte:
- svědění
- suchou, šupinatou kůži
- rozvoj kožních onemocnění, jako je ekzém a psoriáza
- suché, lámavé vlasy
Možná sami nesnesete, abyste se během dne nevysprchovali. Pokud je tomu tak, snažte se dodržovat opravdu jen jedno mytí denně, v opačném případě můžete svou pokožku zbavit esenciálních olejů. To způsobuje suchost, která může vést k zánětu kůže nebo ekzému. Vaše kůže bude pociťovat svědění a může praskat, odlupovat se a zčervenat.
Co se stane, když se nebudete dostatečně sprchovat?
Stejně jako se můžete sprchovat příliš mnoho, můžete se také sprchovat příliš málo. Takže i když méně sprch může zlepšit zdraví pokožky, stále byste měli mít na paměti svou osobní hygienu. Potní žlázy pokrývají velkou část vašeho těla a produkují pot, když jste přehřátí, stresovaní, v hormonální nerovnováze nebo fyzicky aktivní. Pot je sám o sobě bez zápachu, dokud se nespojí s bakteriemi, které se běžně vyskytují na kůži.
Riziko tělesného zápachu samozřejmě není jediným důvodem, proč se pravidelně sprchovat nebo koupat. Špatná hygiena či občasné sprchování může způsobit nahromadění odumřelých kožních buněk, špíny a potu na kůži. To může vyvolat akné a případně zhoršit stavy, jako je psoriáza, dermatitida a ekzém.
Zdroj: Healthline