Kousnutí klíštětem může snadno vést k rozvoji nebezpečných onemocnění či jiných problémů. Základem je správně ho vyndat ze zakousnutého místa.
Kousnutí klíštětem je nepříjemné a může se s ním setkat naprosto každý, kdo chodí do přírody. Tito malí parazité se nejčastěji schovávají v trávě, na stromech, v keřích nebo také v hromadách listí, a jakmile vycítí svou kořist, okamžitě po ní skáčou. Je proto důležité, abyste v případě objevení klíštěte na své kůži věděli, jak ho správně vyndat, a ochránili se tak před potenciálními problémy, říká doktorka Emelia Arquilla.
Jak správně vyndat klíště
Kousnutí klíštětem je často neškodné a nezpůsobuje žádné příznaky. V některých případech však může vést k alergickým reakcím nebo přenesení nebezpečné nemoci na člověka – tato onemocnění bývají zpravidla závažná, až život ohrožující, pokud nejsou včas léčena. Prvním krokem, který byste však měli podniknout po nalezení parazita, je jeho správné vyndání. To lze udělat s pomocí obyčejné pinzety s jemnými hroty a dezinfekčního prostředku. Jakmile budete připraveni, postupujte podle následujících kroků:
- Klíště uchopte co nejblíže povrchu kůže.
- Táhněte rovně nahoru a směrem od kůže a vyvíjejte stálý tlak (snažte se klíště neohýbat, ani nekroutit).
- Zkontrolujte místo kousnutí, zda jste v něm nezanechali nějakou část parazita. Pokud ano, opatrně je odstraňte.
- Místo kousnutí očistěte vodou a použijte dezinfekční prostředek na bázi alkoholu, abyste ránu očistili.
- Po odstranění klíštěte ponořte parazita do alkoholu, abyste se ujistili, že je mrtvé.
V případě potřeby bude následná léčba záviset na tom, zda se u vás jedná o alergickou reakci na kousnutí klíštětem, nebo o onemocnění přenášené klíštětem.
Mlsná klíšťata si vybírají podle krevních skupin. Za nejlákavější považují skupinu A
Prevence kousnutí
Nejlepší způsob, jak se vyhnout onemocnění přenášenému klíštětem, je předcházet jeho kousnutí. Zde se můžete podívat na několik tipů pro prevenci:
- Při procházkách v lese nebo na travnatých plochách, kde se klíšťata běžně vyskytují, noste tričko s dlouhým rukávem a kalhoty.
- Používejte repelent proti klíšťatům.
- Do 2 hodin po pobytu venku se osprchujte nebo vykoupejte.
- Po pobytu na místech, kde se klíšťata vyskytují, pečlivě zkontrolujte pokožku, zejména v podpaží, za ušima, mezi nohama, za koleny a ve vlasech.
K tomu, aby se člověk nakazil nemocemi přenášenými klíšťaty, je obvykle zapotřebí více než 24 hodin od přisátí. Čím dříve tedy parazita identifikujete a odstraníte, tím lépe.
Zdroj: Healthline