Špatná cirkulace je charakterizována obtížností, kterou má krev při průchodu žilami nebo tepnami, a vyvolává příznaky, jako jsou otoky nohou, bolesti nohou, studené ruce a křečové žíly. Špatný krevní oběh je běžná situace, zejména u jedinců s nadváhou nebo u žen užívajících antikoncepční pilulky.
Některé případy špatného krevního oběhu mohou být dědičné a projevují se neustále, ale u některých jedinců to může nastat v důsledku jiných příčin (dlouhé stání, překřížené nohy apod.) nebo přirozené stárnutí těla.
Příznaky špatného krevního oběhu
-
Studené ruce a nohy
-
Otoky nohou a rukou
-
Bolest a únava v nohou
-
Suchá a šupinatá pokožka
-
Brnění v končetinách
-
Křečové žíly
Pro zmírnění příznaků můžete nohy podložit polštáři a zvednout nahoru nebo klidně i spát s podloženýma nohama. Doporučuje se i během dne ležet (relaxovat) na zádech a nohy mít zvednuté, opřené třeba o stěnu.
Jak bojovat proti špatnému krevnímu oběhu
-
Pravidelná fyzická aktivita
-
Elastické kompresní punčochy
-
Nezůstávejte stát nebo sedět příliš dlouho
-
Snižte množství soli v jídle
-
Udržujte si optimální tělesnou hmotnost
Mimo těchto tipů byste se měli vyhnout hromadění tuku a každoročně kontrolovat hladinu cholesterolu v krvi, protože vysoká hladina cholesterolu zhoršuje krevní oběh. U žen je také důležité každoročně chodit ke gynekologovi, zejména pokud užíváte antikoncepční pilulky.
Špatný krevní oběh v těhotenství
Špatná cirkulace v těhotenství je častá, protože během tohoto období produkuje organismus více tekutin k udržení zavlažování placenty, což ztěžuje práci žil. Mimo to probíhá produkce relaxinu, hormonu, který způsobuje dilataci žil, což ztěžuje návrat krve do srdce. Proto, aby se zabránilo špatnému krevnímu oběhu, měly by těhotné ženy během dne několikrát odpočívat, používat elastické kompresní punčochy a masírovat nohy.
Obrázky: hunimed.eu, vizionplus.tv