Jak je to s jídlem před a po cvičení?

Mnoho lidí si neustále dělá starosti, zda nevadí, když se před cvičením nají, nebo když budou jíst po něm. Nevědí, co a kdy je dobré jíst. Proto jsme tu my! Poradíme vám, jak to je.

Upozornění

Nezapomínejte nikdy na to, že veškeré rady, které se dočtete na internetu, jsou obecné a nemusí vyhovovat konkrétním jednotlivcům. Je vhodné zkoušet, co vám osobně sedí nejlépe, nebo se poradit s výživovým poradcem.

Než budete cvičit

Hlavní jídlo dne, kterým by měl být vás oběd, je většinou syté a není tedy dobré ihned po něm jít do posilovny. Je vhodné počkat alespoň tři hodiny, než začnete s větší námahou. Pokud plánujete cvičit spíše k večeru, je vhodné dát si malou svačinu 1 – 2 hodiny před cvičením. Jako svačinu volte nejčastěji ovoce, hrst ořechů, vhodné je i menší smoothie s mlékem či krekry se sýrem.

Jídlo po cvičení

Nejdříve je třeba určit, jak namáhavé cvičení bylo. Pokud šlo spíše o relaxační cviky na protažení těla, není nezbytně nutné přijímat ihned po cvičení energii. Jíst tedy můžete prakticky kdykoliv během dne, když máte hlad. Pokud jste se ale opravdu zapotili a dali si do těla, po skončení dodejte tělu energii nejlépe ovocem. Hodinu až dvě po cvičení by mělo následovat plnohodnotné jídlo, které obsahuje bílkoviny (ty jsou důležité při budování svalové hmoty a velmi dobře zasytí), tuky a polysacharidy. Takovým je například sushi, losos s grilovanou zeleninou, zeleninový salát a krekry či žitný chléb s pomazánkou a zeleninou.

Tohle ne!

Určitě nedoporučujeme jíst před ani po cvičení smažená jídla, tučná či sladká. Pokud se budete v den cvičení přejídat a jíst nevhodně, místo do posilovny se dostanete možná tak do postele, protože váš organismus se unaví trávením a energie na posilování prostě nebude. Rozhodně se vyhněte také pokrmům a nápojům s umělými sladidly. Naopak dodržujte pitný režim jen čistou vodou.

Obrázek: pixabay.com