Necitlivost prstů je nepříjemný problém, který může postihnout naprosto každého. Pokud trápí i vás, můžete podniknout snadné kroky pro jeho léčbu.
Necitlivost prstů je nepříjemný příznak, který může být způsoben skřípnutím nebo poraněním nervů, karpálním tunelem, cukrovkou či revmatoidní artritidou. Pokud se s ním potýkáte i vy, můžete učinit jednoduché kroky, jež vám přinesou rychlou úlevu a poskytnou prevenci před jeho opakovaným výskytem. Jedná se především o správné protahování a užívání některých volně prodejných léků, říká doktorka Meredith Goodwin.
Léčba necitlivosti prstů
Pokud vás trápí necitlivost prstů, lékař vám může zpočátku doporučit užívání volně prodejných léků na zmírnění zánětu. Příkladem jsou nesteroidní protizánětlivé léky, jako je ibuprofen. Další možností je poté nošení ortézy nebo dlahy, která vám může pomoci snížit útlak nervu. Nedílnou součástí léčby je také dostatečný odpočinek ruky, zejména když jste doma – na postižené místo můžete také přikládat led. V případě, že tyto metody nepomáhají, vám lékař může doporučit chirurgický zákrok k odstranění nebo opravu poškozených nervu, jako je například:
- uvolnění kubitálního tunelu,
- přední transpozice loketního nervu,
- mediální epikondylektomie.
Protahování při necitlivosti prstů
Úlevu vám také mohou poskytnou správná cvičení na protažení ruky a zápěstí. Patří mezi ně zejména:
- roztažení prstů do co největší šířky a udržení této polohy po dobu 10 sekund,
- pohyb rukou po směru hodinových ručiček (10krát) a poté otočení směru na opačnou stranu,
- pohyb ramenem dopředu a dozadu (5krát).
Pozor byste si měli dávat, především pokud máte syndrom karpálního tunelu. V takovém případě vám může lékař doporučit specifické cviky. Mezi další neinvazivní způsoby, jak se vyhnout necitlivosti prstů a s ní spojeným problémům, patří:
- správné držení těla a správná forma při používání nástrojů, klávesnice nebo jiných zařízení, která mohou vést k poranění způsobenému opakovanými pohyby,
- dopřání si přestávky během pracovních činností, a to nejlépe každých 30 až 60 minut,
- protahování svalů, které používáte, abyste snížili jejich napětí,
- aplikace ergonomických nebo podpůrných pomůcek, jako je například ortéza na zápěstí či opěrka zápěstí pro klávesnici.
Zdroj: Healthline